Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...
Ako sa zbaviť bolestí chrbtice
Možno by som mal napísať - stačí prísť ku mne a máte po starostiach. Ale nebola by to celkom pravda a navyše, nerád by som vás obral o radosť zo sebazdokonaľovania a vzrušenie z hľadania vlastnej cesty. Roky som si pri svojich problémoch s chrbticou (spondylolistéza, skolióza, Scheuermann, Schmorlove uzly, hernie platničiek, ...) myslel, že je riešením návšteva u šikovného terapeuta a je po problémoch.
Raz sa mi z ničoho nič vyklenuli 3 platničky a posunul stavec, a to som ležal na gauči a pozeral tv. Bolesť neopísateľná, nedalo sa chodiť, stáť, ležať, reval som ako ranené zviera. Kamarát ma vzal k známemu a ten ma za polhodinu postavil na nohy. Mimochodom, vtedy som si povedal, že sa to tiež naučím - stalo sa a dnes pomáham ja. A vtedy som si myslel, že môj problém je vyriešený. Ani zďaleka. Áno, pomohlo mi to, ale svojím ďalším spôsobom života, čiže brutálnou životosprávou, stresujúcou prácou a najmä ničnerobením, som sa postupne prepracoval až do stavu, ktorý sa bežne operuje.
Nakoniec som aj ja musel uznať, že dostať bolesti chrbtice pod kontrolu si vyžaduje viac, ako navštevovať terapeuta a čakať na zázrak.
- Je potrebné pochopiť, čo vám chrbtica bolesťou oznamuje. Napríklad: krk - máš toho veľa na krku, najmä cudzích starostí, driek - nesieš veľa na bedrách, hrudná chrbtica - trápiš sa vecami, ktoré nevieš zmeniť. Uvedený zoznam je len ukážkou a tých možností a prípadov je rovnako veľa ako ľudí a ich trápení, ale na ilustráciu snáď postačí.
- Nájsť šikovného terapeuta, ktorý vám uľaví od bolestí aspoň dočasne (to v prípade menšieho rozsahu problémov) a vy dostanete šancu s vašim telom urobiť to, čo potrebuje.
- Zmeniť pohybové stereotypy - conditio sine qua non celého procesu. Najčastejšie sa k problémom pohybového aparátu dostanete cez nesprávny pohyb. Buď krátkodobý a extrémne preťažujúci (ako príklad môžeme uviesť mŕtvy ťah s mačacím chrbátom) alebo dlhodobý patologicky zaťažujúci (príkladom nech je sedenie s driekovou lordózou vo flexii). Správne pohybové stereotypy zaťažujú chrbticu optimálne a ekonomicky a prispievajú k jej regenerácii. Denne trávime pohybom (čiže cvičíme) cca 16 hodín a ak je to pohyb patologický, nevyváži ho ani hodina cieleného kompenzačného cvičenia. To je aj dôvodom prečo niekedy cielené cvičenie nefunguje.
- Ak má cvičenie pomáhať, musí mu predchádzať úprava pohybových stereotypov. Zbytočne budete cvičiť napríklad extenzné cviky na krčnú chrbticu, keď si vzápätí na to ľahnete s mobilom v rukách a podopriete krk vysokým vankúšom. Bolesti chrbtice obvykle poukazujú na atrofované svalstvo, prípadne svalové disharmónie a cvičenie je aktivita, ktorá posilňuje svalstvo a okrem toho výrazným spôsobom "čistí" psychiku, takže cvičenie transformuje aj proces somatizácie a ma reverzibilné účinky.
- Cvičiť pravidelne - jedine opakovanými a pravidelnými aktivitami dochádza k spevňovaniu a rastu svalovej hmoty a, povedané zjednodušene, svaly (šľachy, úpony, fascie,..) sú to, čo drží kostru.
- Cvičiť cviky zamerané na posilnenie posturálneho svalstva a obnovenie funkčných svalových vzťahov. Zvážte zaradenie strečingových cvikov, ktoré sú chorobne propagované pri bolestiach chrbtice. Pasívne naťahovanie svalov nerieši príčiny.
- Zmeniť životosprávu - to ide ruka v ruke s cvičením, pretože makať ako otrok jednoducho nestačí, telo potrebuje živiny. Ja sa s úspechom držím stravovacieho modelu "rýchle cukry doobeda, pomalé cukry a bielkoviny na obed, bielkoviny a tuky poobede" (Nie je tu priestor na podrobný popis, niekedy možno popíšem detailne v samostatnom článku).
- Čistiť si hlavu - tým nemyslím šampónom. Keďže zdravotné problémy sú výsledkom somatizácie problémov na psychickej rovine, je nutné pracovať aj tu, na vlastnej psychike. To, ako reagujete na problémy, situácie, ľudí ... to vám vaše telo jednoducho zhmotní v podobe rôznych zdravotných komplikácií. Od alergií až po bolesti chrbtice.
- Pravidelne si zájsť k svojmu terapeutovi na konzultáciu. Pretože ani najlepšia životospráva a cvičenie vám nezaručí bezproblémový život. A v prípadoch súvisiacich s chrbticou je prevencia stokrát lacnejšia, ako riešenie už vypuknutého konfliktu. Nehovoriac o tom, že žijete bez bolestí a môžete sa naplno venovať cvičeniu a životospráve.
- Relaxovať - život, je to predovšetkým harmónia, rovnováha medzi povinnosťami a potrebami. Oddych v prírode, pri dobrej knihe, filme, či len tak na prechádzke je niečo, čo za vás nikto neurobí, ani ten najšikovnejší terapeut nie.
- Trpezlivosť - ak sa humpľujete a zanedbávate roky, tak náprava tiež nepríde po dvoch dňoch. Obvykle to trvá týždne až mesiace, ale ide to, verte mi. Len vydržať, nevzdávať sa a keď vás zdravotný problém vyhodí pomyselnými dverami z vášho domu spokojnosti, vlezte dnu pokojne aj komínom.
- Prestať veriť nezmyslom, že predražené matrace, tabletky, výťažky z amazonských rastlín a ďalšie zaručené "recepty" niečo vyriešia. Akurát tak stav vášho konta.
Zbaviť sa bolestí chrbtice je cieľ, ktorý sa ťažko napĺňa na 100%.
Rozumnejšie je dať si za cieľ udržateľnú zmenu života, ktorej sekundárnym efektom je manažment bolesti chrbtice. Každú sekundu vášho života je čas na zmenu, ktorá vás privedie k spokojnosti. Ak niekto tvrdí, že napríklad na cvičenie nemá čas, tak hľadá dôvody prečo to nejde a podprahovo očakáva, že ho niekto iný zbaví problému, ktorý má zvládnuť on sám.
Kto chce, hľadá cestu. Kto nechce, hľadá výhovorky.
O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Rehabilitácia platničky L4-L5 a L5-S1
Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....
Základná chyba pri rehabilitácii chrbtice
Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...
Vyvracanie mýtov: stuhnutý trapéz
Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...
Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...
Modic zmeny a ich vplyv na bolesti chrbtice
Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.
Akútna vs chronická blokáda chrbtice
V článku Máte funkčné alebo organické bolesti chrbtice a kĺbov? som sa venoval problematike funkčných štrukturálnych zmien pohybového systému hlavne z pohľadu času a jeho vplyvu na patofyziológiu problému. Podobnou témou, práve z hľadiska času, je aj problematika blokád chrbtice. Vlastne by sa dalo povedať, že je to iný aspekt tej istej...
Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...
Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.