Ako si vybrať vankúš

21.11.2021

Výber vankúša, rovnako ako výber matraca, je individuálna záležitosť. Povedali sme si o tom v článku

Pri výbere vankúša sa často argumentuje tým, že jeho kvalita a tvar by mali zodpovedať potrebám krčnej chrbtice. Najčastejšie sa stretnete s odporúčaním, aby ste nespali na bruchu s hlavou vytočenou nabok a za najlepšiu polohu sa považuje spánok na chrbáte s hlavou na ortopedickom vankúši.

Je to samozrejme nezmysel. Teda niežeby by poloha na chrbáte s ortopedickým vankúšom bola zlá. Ale aj tu platí princíp individuality. Čo vyhovuje mne, nemusí tebe. Čo mi vyhovovalo na jar, mi už na jeseň nemusí. Čo mi sedelo v detstve, mi už v dospelosti kvôli štrukturálnym zmenám chrbtice sedieť nemusí.

Chytám sa za hlavu, keď vidím články, v ktorých nejaká pseudoautorita neodporúča, aby ste spali na obyčajnom vankúši alebo v polohe na boku. Pre takého tvrdenia NEEXISTUJÚ žiadne objektívne dôkazy. Obvykle sa argumentuje tým, že je krčná chrbtica tlačená do extrémnej polohy a to jej nerobí dobre.

Každému robí dobre niečo iné a každá chrbtica je unikátna svojou stavbou a históriou. Dokonca môžete mať na jednom boku k dispozícii iný rozsah pohybu chrbtice ako na druhom boku. To ale neznamená, že napríklad ortopedický vankúš je iba marketingový výmysel. Ortopedický vankúš je vhodný pre tých ľudí, ktorým .... vyhovuje ortopedický vankúš. Obvykle sú to ľudia, ktorí uprednostňujú pevnú podložku pod hlavou a počas noci minimálne menia polohu.

Na druhej strane sú zasa ľudia, ktorí sa nielen pri zaspávaní, ale aj počas spánku vrtia, a tí zasa potrebujú skôr premenlivý vankúš. Pretože v každej polohe môžu mať inú potrebu výšky vankúša a jeho pevnosti, tvrdosti, odporu, flexibility, atď. Takíto ľudia budú intuitívne siahať po stredne mäkkých vankúšoch, ktoré si podľa potreby v každej polohe prispôsobia tak, ako im to momentálne vyhovuje.

Potom sú ľudia, ktorým je úplne jedno, na čom majú položenú hlavu a pri dobrom stave krčnej chrbtice ju môžu mať vykrútenú do akejkoľvek strany aj dlhodobo bez negatívnej telesnej odozvy. Takých je však v dospelom veku menej, skôr ich nájdeme v detstve.

Pri výbere vankúša sa riaďte pocitovo. Berte s rezervou marketingové vyjadrenia v podstate aj tie moje. Vyberte si vankúš podobný tomu, ktorý máte teraz, ak ste s tým aktuálnym spokojní. Prípadne skúste malú zmenu, buď materiál, pevnosť, alebo tvrdosť. Pomalými krokmi nájdete to pravé orechové pre vás a s pribúdajúcim vekom potom už len udržujete kurz.

Dobrý vankúš nie je vankúš, ktorý má najvyššiu cenovku alebo prepracovaný marketing založený na subjektívnych hodnoteniach iných ľudí. Dobrý vankúš môže byť 5 eurový kus z Jysku alebo Tesca, ktorý si v každej polohe zmotáte do tvaru vyhovujúcemu vašej telesnej a mentálnej konštrukcii. Dôverujte si a vyberte si to, čo vám intuitívne sedí.

Pre krčnú chrbticu nie je zlá a dobrá poloha. Je iba poloha, ktorá jej vyhovuje alebo nevyhovuje. Záleží na mnohých faktoroch a stav krčnej chrbtice je iba jeden z nich. Pravidelne počúvam ponosy klientov na ortopedické vankúše, pretože ich niekto presvedčil, aby si ich kúpili. Pritom im nevyhovujú nespí sa im na nich dobre, ráno sa budia rozladení a so smútkom spomínajú na dobu, keď spali na vankúši, ktorý vyzeral ako keby ho, citujem "krava žula". Na moje odporúčanie, aby sa teda vrátili od ortopedického k tomu jednoduchému krútia neveriacky hlavou:"A to môžem?". 

Niekedy už jednoducho nemám slov na to, ako sme programovaní touto dobou a prestali sme počúvať svoje vlastné telo.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.