Bolesť krížov - hernia a protrúzia platničky L4-L5

10.08.2018

Hernia a protrúzia disku v segmente L4-L5 patrí medzi najčastejšie prípady akútnych blokád chrbtice v driekovej oblasti a svojimi symptómami sa radí k tým najbolestivejším.

Dôvodov je hneď niekoľko - pri nesprávnej manipulácii v predklone je práve segment L4-L5 vystavený najväčšiemu preťaženiu, takže prenáša obrovské ohybové momenty, ktoré stláčajú platničku tlakom zodpovedajúcim až niekoľkým stovkám kilogramov a to v najmenej vhodnom smere - z vnútornej strany.

Kým platnička L4-L5 má pri rovnomernom centralizovanom tlaku únosnosť až 1000-1500 kg, pri tlaku spredu sa trhá už pri 200-300 kg zaťažení, ktoré zodpovedá zdvihnutiu stredne ťažkého bremena v predklone.

Čiže stačí zdvihnúť 20 kg škatuľu a vaše vlastné hlboké svaly stlačia driekovú chrbticu niekoľkými stovkami kg. Platničkové nestlačiteľné gélové jadro uteká pred tlakom, kolagénový obal sa vyklenie a pritlačí spinálny nerv L4-L5 a nezriedka aj durálny vak.

Výsledkom je to, čo nazývame ľudovo seknutie, nesprávne vyskočená platnička a odborne akútna blokáda. Alebo ak chcete protrúzia, či hernia.

Bolesť je doslova paralyzujúca. Spinálny nerv L4-L5 je mohutný a tvorí podstatnú časť ischiatického nervu, ktorý zásobuje dolnú končatinu a okolie, takisto inervuje časť črevného systému, močový mechúr, ... Bolesť má obvykle dve zložky - ostrá, bodavá, pálivá je produkovaná pritlačeným spinálnym nervom a je lokalizovaná napravo alebo naľavo od chrbtice a silná, tupá, tlaková zasa otlačeným durálnym vakom pričom je lokalizovaná presne v strede chrbtice.

Postihnutý sa kvôli silným ochranným spazmom hlbokého svalstva buď nedokáže vôbec predkloniť alebo sa predkloniť čiastočne môže, ale tento pohyb je sprevádzaný zhoršovaním sa stavu, keďže pri predklone dochádza k vyššiemu tlaku na platničku spredu, jej vytláčaniu dozadu a silnejšiemu útlaku už pritlačeného nervu.

Diagnostika je aj bez MRI pomerne jednoduchá a presná, postihnutý má problém hlavne s predklonom, resp. v ľahu na chrbte reaguje bolestivo na zdvihnutie vystretej nohy už pri uhloch ľahko nad 45 stupňov.

Najväčším problémom pri akútnej blokáde L4-L5 nie je momentálny stav, ale to, čo sa z neho vyvinie, keď sa rieši v našich končinách obvyklým a úplne nesprávnym spôsobom, t.j. podávaním medikamentov infúziami a injekciami.

Podaním analgetík alebo myorelaxansov dochádza síce k znižovaniu produkcie neurotransmiterov, ktoré sa podieľajú na prenose nervových vzruchov a výsledkom je aké také uvoľnenie hlbokého svalstva, ale to v podstate umožňuje pacientovi, aby s blokovanou chrbticou hýbal a tak si ju viac poškodzoval.

Spazmy hlbokého svalstva zvyšujú kompresiu, platnička je vystavená vyšším tlakom a nezriedka sa stane, že je z pôvodnej 3 mm protrúzie v priebehu pár týždňov extrúzia.

Ergo to, čo sa dalo spraviť za pár dní odblokovaním a cvičením, sa bude teraz musieť spracúvať mesiace a aj to je výsledok otázny.

Segment L4-L5 je potrebné najprv reponovať, eliminovať spazmy a umožniť pacientovi rehabilitovať. Zároveň je potrebné pacientovi ukázať správne pohybové vzory, ktoré nepreťažujú driekovú chrbticu.

Cielené cvičenie je v tomto prípade nevyhnutnosťou a aby sme predišli nedorozumeniam, nemyslím tým SM systém, ani tie nezmysly, ktoré sa dozviete na rehabilitáciách.

Segment L4-L5 potrebuje na rehabilitáciu jednoduché cviky vychádzajúce z pohybových vzorov dieťaťa, čiže najlepšie reaguje na dorzálne pohyby.

Viac informácií nájdete v článku Spondylolistéza a cviky na driekovú chrbticu, ale ešte raz zopakujem, že cvičeniu MUSÍ predchádzať odblokovanie chrbtice a cviky vám MUSÍ terapeut našiť na mieru podľa aktuálneho stavu. resp. zaviesť ich do rehabilitačného plánu až vtedy, keď vymiznú bolesti po odblokovaní, čo je cca po 2 týždňoch.

Môj záver: protrúzia alebo hernia disku L4-L5 je pomerne jednoducho a rýchlo riešiteľná diagnóza za predpokladu, že je okamžite reponovaný príslušný segment a uvoľnený spinálny nerv. Čím dlhšie trvá blokáda, tým väčšie problémy narobí a predlžuje liečbu z týždňov na mesiace až roky. Rehabilitácii musí predchádzať dekompresia, inak je cvičenie neúčinné resp. môže dokonca zhoršovať stav.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín, migrén a problémov s vnútornými orgánmi.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na odblokovanie, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu