Bolesti krížov - nová nádej

09.03.2015

Ak pri čítaní týchto riadkov sedíte na stoličke vo svojej obľúbenej polohe, čiže skôr pololežmo, s driekovou chrbticou ohnutou dozadu, zakladáte si na budúce problémy s krížami. Ak ich už nemáte. Táááák, teraz chvíľu počkáme, kým sa všetci čitatelia presunú, narovnajú, nohy kolmo na zem, chrbát do neutrálnej polohy, ramená vodorovne a .. každý si natočí monitor trochu vyššie, aby sa mu neleskol :)

A teraz ruku na srdce, koľkí z vás na stoličke skôr ležia ako sedia? Odhadujem, že väčšina. A ak si aj sadnete do správnej pozície, je to otázka 2-3 minút a zasa budete na stoličke ležať ako kus pohodeného odevu.

Buďme realisti - telo si podvedome hľadá polohu, v ktorej mu je jednoducho momentálne dobre. To, že mu onedlho bude zle, to telo ani majiteľ v danej chvíli príliš neriešia. Podľa aktuálnej módy sa preto skúšajú rôzne taktiky, ako s vlastnou pohodlnosťou vybabrať, preto sa v kanceláriách môžete pravidelne stretnúť s anatomicky tvarovanými stoličkami, ktoré vyzerajú ako z 27. série Star Treku, nafukovacími loptami, na ktorých sedia evidentne ľudia s pevnými nervami, lebo keby mne pod zadkom utekalo sedadlo, tak postupne zruším všetko vrátane nervov, alebo nájdete na stoličkách špeciálne vankúše na sedenie.

Driekovú chrbticu však neničí len nesprávne sedenie, jej stav je výsledkom dlhodobého devastovania, pod ktoré sa podpisuje viacero faktorov.

Beriete si toho na bedrá príliš? Máte s niekým/niečím kríž? Veľa práce a málo oddychu? Veľa športu a príliš veľa excentrických rotačných pohybov? Manipulujete s bremenami v predklone? Nemáte žiadny pohyb, teda okrem toho, keď cestou z toalety navštívite opakovane chladničku? Máte nervy aj z toho, že nemáte žiadne nervy? Genetické predispozície a rastové anomálie? Nesprávne pohybové vzorce? (Ak vám napadne niečo ďalšie, pokojne doplňte)

Bolesti krížov sú obvykle výsledkom pôsobenia viacerých faktorov a preto aj cesta, ako sa ich zbaviť, je komplexná.

Tu je jednoduchý návod, ako sa zbaviť bolestí krížov už po dvoch týždňoch:

Odblokovanie chrbtice

Optimálne je začať týmto krokom, pretože cvičiť so zablokovanou chrbticou môže jej stav ešte zhoršiť. Nájdite si vhodného terapeuta, ktorý rozumie veci a nechajte si svoju chrbticu dať do poriadku. Ak nemáte potrebu, je možné tento krok samozrejme vynechať.

Cvičenie hyperextenzií

Hyperextenzia je jednoduchý cvik, ktorý sa vo fitkách vykonáva na špeciálnej konštrukcii, ale môžete ho cvičiť aj doma na dlážke. Pod brucho sa dá epedo z gauča alebo menší pevný vankúš, nohy sa zastrčia pod gauč a dvíha sa vrchná časť tela bez pomoci rúk, len svalmi chrbta, prevažne jeho spodnej časti. Cvik ma zázračné účinky na driek, posilňuje rôzne svalové skupiny a prirodzeným spôsobom "napráva" driekovú lordózu. (Pre info - nájdete ho aj na youtube, stačí si do vyhľadávania zadať napr. meno autora článku). Odporúčam 30 opakovaní každé ráno a kto povie, že nemá čas, tak dostane po ušoch, lebo na to stačí jedna minúta.

Manipulácia s bremenami

S výnimkou zaväzovania topánok a dvíhania peňazí spadnutých na zem, vyhnite sa manipulácii s bremenami v predklone. Akákoľvek aktivita, ktorá si vyžaduje predklon by mala byť uskutočnená cez nohy, podobne ako to robia vzpierači alebo malé deti, pre ktoré je zohýbanie sa takmer neznáma vec (schválne si skúste všimnúť dieťa - nezohýba sa, čupne si), pričom chrbát ostáva neustále v neutrálnej polohe. Neutrálna poloha šetrí driek, nevznikajú v ňom šmykovo tlakové napätia, ktoré sú častou príčinou postupného vysúvania platničiek.

Stres

Máte? Asi áno, každý má. Ale každý má len toľko, koľko si pripustí.

Týchto pár rád považujem za to najdôležitejšie, čo sa pre svoje kríže dá urobiť, ale zároveň dodávam, že fantázii sa medze nekladú a výpočet možností samozrejme nie je konečný.

Na koniec vás hecnem - skúste sa 2 týždne chovať k svojim krížom podľa vyššie uvedeného návodu. A dajte mi vedieť, ako sa cítite ... Ďalšie články nájdete tu

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...