Bolesti pod lopatkou a na hrudi, spazmy pri lopatke
Bolesti vyžarujúce k lopatke, pod lopatku a často až do hrude, sprevádzané spazmami svalstva pri mediálnej hrane lopatky, sú veľmi častým fenoménom, ktorý sprevádza blokády chrbtice.
Diagnostika je mätúca a pomerne často je nesprávne diagnostikovaná hrudná chrbtica ako pôvodca problému, keďže podstatná časť symptómov leží v tejto oblasti. Aj preto nepomáhajú obstreky v tejto časti a odblokovanie hrudnej chrbtice a masáž spazmov pri lopatke prinesie iba krátkodobú úľavu a problém neustále recidivuje.
Symptomatika je celkom rozsiahla a poskytuje širokospektrálne prejavy od tlaku na hrudi, cez bolesti vystreľujúce k hrudnej kosti, bolesti pod lopatkou (typický je pocit "pichá ma pod lopatkou"), bolesti pri lopatke a v priestore medzi lopatkou a hrudnou chrbticou. Bolesti sa zhoršujú pri krčení pliec a záklone hlavy.
A tu sa dostávame k jadru problému - jeho príčinou často nie je hrudná, ale krčná chrbtica. Takže máme dve skupiny príčin, ktoré majú však často podobné symptómy.
Prvá skupina sú priamo blokády hrudnej chrbtice. Táto skupina je charakteristická tým, že absentuje spazmus pri lopatke. Symptómy sú spúšťané priamo z hrudnej chrbtice, blokové postavenie stavcov hornej časti hrudnej chrbtice je príčinou spazmov hlbokého svalstva, útlaku spinálnych nervov a dôvodom bolestí vyžarujúcich pod lopatku a do hrude.
Druhá skupina sú blokády spodnej časti krčnej chrbtice. Odtiaľ vedú nervy, ktoré napájajú nielen povrchové svaly, ale aj svaly hlbších vrstiev a tu sa trochu pristavím. Zo spazmov pri lopatke sú NESPRÁVNE obviňované svaly ako trapézius (m. trapesius) alebo romboidy (m. rhomboides). Pri hlbšom štúdiu tohto problému som sa dopracoval k nasledovnej teórii, ktorú mi prax neustále potvrdzuje:
Opuchnuté svalové skupiny pri lopatke nie sú spôsobené spazmami trapézu alebo romboidov, ale svalmi hlbokými. Kauzálnu zodpovednosť nesú hlavne iliocostalis a to prevažne iliocostalis thoracis, prípadne cervicis a najčastejšie longissimus, opäť jeho hrudná či krčná sekcia.
Pic by https://doctorspainreliefsystems.com/back-muscles/
Prečo je to tak? Spomínané svalové skupiny sú vo veľkej miere napájané nervami brachiálneho plexu okupujúceho spodnú časť krčnej chrbtice.
Väčšina pacientov sa pri popise svojich problémov so spazmami pri lopatke alebo bolesťami pod lopatkou, či na hrudi, sťažuje aj na bolesti alebo diskomfort v krčnej chrbtici. Tento fakt sa často prehliada alebo sa nesprávne posudzuje ako dôsledok spazmov, pritom je jeho príčinou.
Blokády spodnej časti krčnej chrbtice spúšťajús spazmy najhlbších svalových skupín, najmä multifudov, zvýšená kompresia v tejto oblasti v kombinácii s úzkymi foraminami postačuje na to, aby sa veľmi rýchlo rozvinuli vyššie opísané príznaky.
Spazmy iliocostalis a longissimus spôsobujú, že sa svalové tkanivá neprekrvujú normálne, odpadové látky bunkovej premeny upchávajú vlásočnice, svalové vlákna opúchajú a keďže zvyšujú objem, začnú tlačiť na nervy vedúce pod nimi smerom od hrudnej chrbtice k lopatke, pod lopatku a do hrude. Dráždené nervy spúšťajú obranné reakcie ako opuchy a vedú až k radikulopatii a permanentnej nepríjemnej bolesti, ktorá sa prejavuje pri akomkoľvek pohybe.
Riešenie je pomerne jednoduché za predpokladu, že ešte nedošlo k masívnemu poškodeniu platničiek.
Je potrebné upraviť pohybové stereotypy. Krčná lordóza veľmi zle reaguje na dlhodobé preťažovanie predklonom. Sedenie za laptopom so sklonenou hlavou, ležanie s laptopom na kolenách, 8 hodinové pozeranie do mobilu ("nieeee ja toľko do mobilu denne nepozerám" - schválne si skúste zmerať, koľko času denne trávite s hlavou v predklone nad mobilom, budete šokovaní), dlhodobá práca s hlavou sklonenou nad pracovným stolom ... to všetko sú pohybové stereotypy prispievajúce k rozvoju problémov.
Najmä vďaka Stevovi Jobsovi a jeho podstatnému príspevku k rozvoju smartfónov majú terapeuti na celom svete postarané o robotu na niekoľko životov.
Ďalej je potrebné odblokovať dotknuté časti chrbtice a uvoľniť spazmy a to niekedy celkom razantnými technikami. Spomínam si na jedného profesionálneho vodiča, ktorý mal spazmus pri lopatke v dĺžke cca 12 cm a vystupúci cca 1 cm nad úroveň pokožky, tomu som ho vytieral lakťami niekoĺko minút a potom sa vyjadril, že to boli nezabudnuteľné chvíle v jeho živote.
Ale ako sám povedal, stálo to za to a život bez nepríjemných bolestí je na nezaplatenie.
O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na odblokovanie, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...