Bolesti vyžarujúce do ramien a rúk z krčnej chrbtice

09.04.2023

Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:

  • Problémy s krčnou chrbticou: Bolesti v ramenách a rukách môžu byť spôsobené problémami v krčnej chrbtici, ako sú napríklad osteoartritída alebo hernia disku.
  • Svalové napätie: Nadmerné napätie svalov v krku a ramenách môže viesť k bolesti, ktorá sa šíri do ramien a rúk.
  • Zranenia: Zranenia ruky alebo ramena môžu spôsobiť bolesti, ktoré sa vysielajú do ramena a rúk.
  • Karpálny tunel: Karpálny tunel je stav, ktorý spôsobuje stlačenie nervu v zápästí, čo môže spôsobiť bolesti v rukách a ramenách.
  • Zápalové ochorenia: Zápalové ochorenia, ako je napríklad artritída, môžu spôsobiť bolesti v ramenách a rukách.
V tomto článku sa budeme venovať bolestiam vyžarujúcim do ramien a rúk, ktoré majú patologický základ v krčnej chrbtici.

Bolesti v regióne krčnej chrbtice a hornej časti hrudnej chrbtice sa často pripisujú svalovému pôvodu. Usudzuje sa na svalovú nerovnováhu, čo je podobný terminus technicus ako napr. keď povieme, že migrény sú cervikogénneho pôvodu. Čiže nie je úplne zrejmé, čo bolesti spôsobuje, ale aspoň máme diagnózu, aj keď je tautologického charakteru.

Suverénne najčastejšou príčinou bolestí vyžarujcich do ramien a rúk sú pritom lézie platničiek v krčnej chrbtici. Presnejšie v oblasti brachiálneho plexu, ktorý zásobuje podstatnú časť predmetnej oblasti. Nervový pletenec vychádzajúci zo spodnej časti krčnej chrbtice je zložitá sústava navzájom prepojených nervov, ktoré sa tesne po opustení foraminálneho priestoru spoja, aby sa vzápätí rozdelili na všetky možné strany.

Brachiálny plexus inervuje motoricky svalové skupiny krku, pliec, ruky a zasahuje k lopatkám, prípadne až k bránici. Štandardne je brachiálny plexus lokalizovaný od krčného stavca C4 po hrudný stavec Th1. Vzhľadom na komplikovanú stavbu a ešte komplikovanejší priebeh, obmedzím sa v ďalšom popise na zjednodušené vyjadrenia.

Štatisticky je v krčnej chrbtici najčastejšie poškodená platnička C5-C6, nasledovaná platničkou C6-C7. Je to kvôli anatomickej stavbe krčnej chrbtice, kde pri predklone absorbujú tieto segmenty najväčšie napätia. A ako vieme, ohyb krčnej chrbtice je v súčasnosti najtypickejším záťažovým stereotypom kvôli búrlivému rozvoju technológií, kde prím hrajú mobily.

Dlhodobým udržiavaním ohnutej krčnej chrbtice nad mobilom dochádza ku kumulovaniu tlaku na prednú stenu platničky. Nestlačiteľné platničkové jadro vytláča zadnú časť platničkového obalu smerom ku spinálnemu kanálu. Dráždený je durálny vak okolo spinálneho kanálu a spinálne nervy vystupujúceho z neho. Spomínaná patológia má odborný názov protrúzia platničky. Ak dôjde k pretrhnutiu platničkového obalu a úniku jadra, tento jav sa nazýva extrúzia.

Platničky nevyskakujú, ani sa nevysúvajú. Platničky protrudujú, po slovensky povedané vyklenujú sa. Toto vyklenutie v krčnej chrbtici stačí aj v rozsahu 2-3 mm, aby bol kontaktovaný príslušný spinálny nerv. Väčšinou ide o dlhodobo budovanú patológiu a obvykle ju sprevádza aj prestavba krčnej lordózy na kyfózu, alebo aspoň na napriamenú lordózu.

Obvykle býva pritlačený jeden spinálny nerv, pretože dominantné postavenie v nálezoch v krčnej chrbtici má mediolaterálna protrúzia, čiže vyklenutie smerom medzi stredovú (mediálnu) a bočnú (laterálnu) rovinu. Obojstranné prejavy symptomatiky sú podstatne vzácnejšie. Je to zrejme v dôsledku anatomickej stavby platničky, ktorá je pomerne subtílna a jednoducho na nej nie je priestor na protrúziu na širokej báze.

Kontaktovaný nerv opúcha a zhoršuje sa jeho cievne zásobenie. Zhoršenie nutričných pomerov vedie lokálnej produkcii prostaglandínov a senzitivizácii periférneho nervu. Objavuje sa brnenie, pálenie, bolesť. Rýchlo sa rozvíja radikulopatia a radikulárny syndróm. Postihnutý ma permanentné bolesti, ktoré už nereagujú na zmenu polohy krčnej chrbtice, pretože opuchnutý nervový koreň vyplňuje celú koreňovú pošvu a je dráždený pri každom pohybe.

Podľa lokalizácie bolestí v ruke vieme celkom presne odhadnúť príslušný segment, v ktorom sa odohráva nejaká patológia:

  • ak bolesti vedú z krčnej chrbtice cez trapéz a ulnárnu stranu paže do malíčka a prstenníka, tak je za tým obvykle patológia v segmente C6-C7 alebo v C5-C6, ale s útlakom koreňa C6-C7
  • ak bolesti vedú z krčnej chrbtice cez radiálnu stranu paže do prostredníka, ukazováka a palca, tak je za tým obvykle patológia v segmente C5-C6 

Táto veľmi zjednodušená diagnostika na základe symptomatiky máva v praxi pomerne vysokú presnosť. Na jej potvrdenie je však potrebné MRI, aby sa stanovila objektívna diagnóza.

K téme som napísal množstvo článkov, nájdete ich pod tlačítkami v texte. Dozviete sa v nich nielen teoretické základy pre lepšie pochopenie patológie, ale aj informácie, ako sa s daným problémom vysporiadať. Odporúčam ich preštudovanie.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.