Energetický upír: komplex obete

17.03.2019

Začnem z opačnej strany. Na vojne sme raz mali možnosť zažiť veliteľa celého vojska na slávnostnom nástupe na našom malom útvare. Vysoký chlap, prirodzená autorita, asketický výzor, pokojný, no pevný hlas. Pamätám si ako dodnes, že vo chvíli, keď prehovoril, by som ho nasledoval aj do pekla. Ten chlap už len svojou prítomnosťou dokázal vytiahnuť to najlepšie, najpoctivejšie a najhrdinskejšie z nás a vzbudiť pocit dôležitosti, vzájomnej úcty a rešpektu.

Opakom takéhoto človeka je energetický upír. Má mnoho tvárí a prevlekov a veľakrát ho na prvý pohľad ani nespoznáte. Žoviálna a milá nová kolegyňa po chvíli spôsobí, že sa v jej prítomnosti cítite ako vyžmýkaný citrón, pretože neustále niekoho hodnotí a ohovára a závidí tomu auto a tamtomu dovolenku. Tento typ stelesňuje energetického upíra, ktorého nástrojom je žiarlivosť.

Sused, ktorý raz nadáva na systém, potom na politiku a o chvíľu zasa na bratov zvyk pískať si pri práci, to je upír sťažovateľ.

Človek, ktorý vám poskytuje rady, aj keď o ne nestojíte, zasa trpí spasiteľským komplexom a tam, kde je tento komplex, nikdy nebude ďaleko obeť. Tentokrát v latentnej, potlačenej forme niekde v jeho podvedomí. V prítomnosti takéhoto upíra sa začnete cítiť ako v preplnenom autobuse, pretože vás svojimi nevyžiadanými radami vlastne obťažuje.

Typickým upírom je aj človek, ktorému nikdy nič nie je dobré, nič ho nebaví, svet nemá tie správne farby a vône.

Nevedomým upírom je občas každý z nás a to najmä v exponovaných časoch života. Rozvod, ťažké zdravotné problémy, životné peripetie, to všetko sú situácie, ktoré majú na náš telesný systém stresujúci vplyv a dlhodobé pôsobenie stresu vyčerpáva energetické rezervy. Spomínam si, ako v najťažšom období môjho života odo mňa bočil jeden dobrý kamarát, nedvíhal mi telefón a neodpisoval na správy. Potom sa mi priznal, že mu pred jeho odmlčaním stačila jedna káva so mnou a išiel domov ako zbitý pes.

Aj príliš pozitívni ľudia môžu byť upírmi, pretože prehnaný optimizmus je maskovaním nedostatku sebavedomia a sebaistoty. Často ich stretnete v oblekoch, keď sa vám pokúšajú nasilu niečo predať.


A TERAZ PREKVAPENIE...

Aj keď energetický upírizmus naozaj existuje a funguje, NIKTO Z VÁS NEVYSÁVA ENERGIU. Nikto vám energiu neberie, ani vedome ani nevedome. To, čo sa naozaj deje, súvisí predovšetkým s vami.

Energetickým upírom je totižto sám postihnutý. Áno, všetko je to zasa o vás. Nepopieram, že existujú vyššie opísaní, nazvime ich nízkovibrační ľudia. Takisto nepopieram, že v ich prítomnosti sa začnete cítiť zle. Spoločným menovateľom žiarlivej kolegyne, sťažujúceho sa suseda alebo spasiteľa je komplex obete.

Dôvodom, prečo sa v prítomnosti upíra/obete cítite zle, je psychologický fenomén zvaný prenos (projekcia). Tak ako môj veliteľ z úvodu článku dokázal už len svojou prítomnosťou vzbudiť tie najšľachetnejšie pocity v človeku, tak dokáže človek s komplexom obete vzbudiť tie najnepríjemnejšie.


PREČO JE TO TAK ...

Pretože dominantnou zložkou vedomia veliteľa je jasná a silná myseľ, zmysel pre povinnosť, hrdinstvo a vyššie ideály a toto VYSIELA na svojich vojakov.

Dominantnou zložkou psyché večného sťažovateľa je komplex obete a tento VYSIELA na svoje okolie.

A TERAZ TO PODSTATNÉ ...

Vysielané obsahy psyché upíra narážajú na vaše vedomé a nevedomé obsahy psyché a spájajú sa s podobnými zložkami. Čiže upír vysiela na vás komplex obete a keďže niekde vo vašom vedomí alebo nevedomí tam tiež kus obete je, zobudí sa a preberie vládu. Zvýši vám tlak, spúšťa produkciu stresových hormónov, pripravuje telo na útok alebo útek. Výsledkom je, že sa človek cíti ako vyžmýkaný citrón.

Človek SOMATIZUJE VLASTNÝ komplex obete.

Čím silnejší je komplex obete vo vašom nevedomí, tým mohutnejšia je telesná reakcia. Spomínate si, ako ste sa cítili, keď vám celý svet ubližoval alebo keď sa to na vás valilo sprava zľava? Bez energie a chuti do života? Bezmocne? Takto sa cíti obeť.

Našou ochrannou tendenciou je odvrátiť pozornosť od svojho vnútra a hľadať vinníka vonku. Robíme to preto, pretože sme sa naučili utekať pred vlastnou temnotou. Ukážeme na energetického upíra a obviníme ho, že on nám cucá energiu. 

Omyl, energiu v prítomnosti upíra vám "zatvára" váš komplex obete.

Energetických upírov tolerujeme (umožňuje nám to náš vlastný komplex obete v nevedomí, pomocou ktorého sa stotožňujeme s upírom) a potom sa sťažujeme na to, že nám niekto INÝ kradne energiu.

Kruh sa uzavrel. Quod erat demonstrandum.


AKO TO RIEŠIŤ ...

Rozhodne nie tak, ako sa dočítate v trendy časopisoch, ktoré vám radia energetickým upírom sa vyhnúť. Je to úteková forma správania a nič nerieši. Komplexu obete sa nedá utiecť, je integrálnou súčasťou vašej psychiky, tak ako ix iných person a komplexov, a energetický upír je iba spúšťač.

Ani tak, ako tu onehdá niekto písal, že "zbavil som sa závisti a nenávisti" a neviem čoho ešte. Ničoho sa nikdy nezbavíte, aj komplex obete je niečo ako štandardná výbava. Má ho každý, ale zatiaľ čo jeden mu úplne podlieha, u iného je vplyv minimálny.

Vždy, keď sa vo vašej prítomnosti objaví energetický upír a začne vo vás spúšťať komplex obete, je potrebné si pripomenúť, že tento problém je čisto váš a máte prostriedky na jeho zvládnutie.


AKO SA Z OBETE STAŤ VÍŤAZOM ...

Napríklad súcitom. Nie ľútosťou, to je cesta identifikácie s obeťou. Vypočujem si ťa raz, súcitim s tebou, ale svoj problém si musíš vyriešiť sám.

Vypočujem si ťa druhýkrát, lebo prvýkrát si evidentne nepochopil, že svoje problémy si máš riešiť sám a vysvetlím ti, že ťa ovláda komplex obete.

Tretíkrat už nebude.

Toto je cesta k prevzatiu kontroly nad VLASTNÝM komplexom obete. Nezabúdajte, že je to stále o vás. Prihlásite sa k zodpovednosti za svoj život a začnete ho tvoriť. Komplexov sa nedá zbaviť, dajú sa však pochopiť a dokonca využiť vo svoj prospech.

Ani komplex obete nie je výnimka. Umožňuje človeku využiť napríklad vysoko rozvinutú empatiu pri práci s ľuďmi. Alebo sprostredkúva cestu k vnútornej sile, pretože tam, kde je komplex obete, je vždy obrovský potenciál pre príchod víťaza.

Medzi klientami, ktorí ma navštevujú, je tých s komplexom obete viac než dosť. Keby som to mal vyjadriť číselne, tak si opäť pomôžem Paretovým pravidlom.

Zhruba 80% klientely sú ľudia presvedčení o tom, že sú obeťami externých okolností.

Tých zvyšných 20% má reálnu šancu svoje výzvy využiť vo svoj prospech a zlepšiť si život.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara.


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.