Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...
Glorifikácia akupunktúry a tradičnej čínskej medicíny nadobúda obludné rozmery
Hneď na začiatku chcem povedať, že zámerom tohto blogu nie je nahnevať poskytovateľov ani užívateľov tradičnej čínskej medicíny. Vysvetlenie nájdete na konci. Musel som použiť nejaký pozornosť priťahujúci nadpis, lebo mám pocit, že v dnešnej dobe sa čítajú iba recepty a aj to len tie, ktoré majú v nadpise nejaké preexponované adjektívum, napr."famózny" alebo články z webov, kde serióznosť vyhlásili za triedneho nepriateľa.
Tak, o záujem máme postarané, poďme k veci alebo ako hovorí Keanu Reaves (pripisujú sa mu aj iné výroky, ktoré nepovedal, takže je to jedno), priamo in medias res.
Tradičná čínska medicína (TČM) si aj u nás získava čoraz väčšiu obľubu. Je to pochopiteľné - je to iné, je to tradičné a je to in. Klasická medicína zažíva síce minimálne v oblasti ziskov z predaja liekov svoj historický boom, ale čo sa týka reálnej pomoci, padá strmhlavo dole.
Tak sa pacienti utiekajú k alternatívnym terapiám a niet sa čo diviť. Odísť od lekára s hŕbou liekov je dnes takmer samozrejmosť, čo samozrejmosť, ono je to pomaly povinnosť. A pacienti podvedome tušia, že aj toto je síce cesta, ale občas skôr do pekla. Tí uvedomelejší sa snažia nájsť pomoc inde, akosi cítia, že konzumácia liečiv nedokáže napraviť to, čo so svojím telom dorábali posledné roky.
Tak si zájdu na akupunktúru. Raz, dvakrát, desaťkrát. Ak majú šťastie, nájdu aj celkom šikovného akupunkturistu a ak majú toho šťastia viac, tak aj takého, ktorý im vysvetlí súvislosti a neobmedzí svoj výkon iba na napichanie ihiel.
MUDr. Šmirala, autor perfektného diela Kompendium akupunktúry, to pekne popisuje - akákoľvek liečebná metóda je len doplnková, jej úlohou je pomôcť organizmu nastoliť opäť rovnováhu. Ďalej hovorí, a ja sa s ním plne stotožňujem, že liečiteľské schopnosti terapeuta TČM (prípadne akéhokoľvek terapeuta) sa vyvíjajú spolu s ním, spolu s časom, ktorý venuje svojmu poslaniu. Hovorí sa, že starý skúsený akupunkturista si vystačí aj s tromi ihlami. Aj preto, že pri liečení je dôležité nielen zvoliť správnu taktiku, ale byť presvedčený rokmi o svojej metodike.
Je mi veľmi sympatické, že k problematike sa vyjadruje človek, ktorý strávil roky nielen v klasickej medicíne, ale aj TČM. Oba systémy pozerajú na pacienta na základe rozdielnych východísk. TČM vyšla z kultúrne, ale aj filozoficky odlišného prostredia, má za sebou bohatú históriu najmä praktických výkonov, čo je nespornou výhodou. Na druhej strane však na rozdiel od klasickej medicíny, bola ochudobnená o precíznu merateľnú diagnostiku, vedecké prístupy, postupy a exaktné dôkazy najmä na poli biochémie.
Dnes zažívame taký hojdačkový efekt. Pacienti, sklamaní z farmabiznisom deformovanej klasickej medicíny, utekajú ďaleko na druhú stranu, k alternatívnym terapiám, povedzme k TČM. Zrazu je klasická medicína zlá, lekári preťažení, farmabiznis riadi mafia a čakárne sú preplnené.
Nuž čakárne sú preplnené, to je pravda. Lekári sú preťažení, aj to je pravda. Lenže... pacientov je nejako veľa. Resp. pribúda veľké množstvo pacientov, ktorí si za svoj zdravotný stav môžu prevažne sami. A tí istí pacienti, ktorí čakajú zázraky od klasickej medicíny, ich čakajú aj od TČM. Lenže ... ako som už spomenul vyššie, oba systémy sú síce relevantné, ale majú byť chápané ako doplnkové. Zásadná časť liečenia je v rukách samotného pacienta, len on môže zmenou životosprávy, života, položiť základy pre úspešné vyliečenie.
Čakať, že niekto alebo niečo dostane zo zlého zdravotného stavu a sedieť pri tom na gauči, je ako čakať, že ma kniha v knižnici urobí múdrejším.
Ak poznáte niekoho, kto prekonal ťažké ochorenie, napríklad rakovinu alebo sa vysekal z problémov s chrbticou, opýtajte sa ho, čo mu pomohlo. Dozviete sa, že hlavne zmena života, prístupu k nemu, zmena návykov, fyzických aj psychických, zmena životosprávy a najmä zmena prístupu k sebe samému. Áno, pomohla aj klasická medicína, aj akupunktúra, aj fyzioterapia, aj lieky, aj ix iných ďalších doplnkov, vrátane môjho "obľúbeného" preceňovaného aloe vera a viery v uzdravenie.
Nikto a nič za vás neurobí prácu, ktorú máte urobiť vy sami. Choroba je len ukazovateľ zmeny smeru cesty životom.
TČM a konkrétne akupunktúra nie je všeliek. Lenže to nie je ani klasická medicína a ani chiropraxia a ani lieky. Úloha všetkých liečebných systémov je doplnková, podporná a mala by byť vnímaná ako jedna zo súčastí procesu liečby. Pretože odovzdávaním zodpovednosti za svoje zdravie do rúk kohokoľvek a čohokoľvek iného sa vaše cesta k uzdraveniu len a len predlžuje.
Jednoducho povedané, ak sa chcete dostať zo zdravotných problémov, najprv sa pozrite na to, čo môžete urobiť vy sami. Zmeniť stravovacie návyky, pohybové vzory (aspoň do toho Lidl-u a späť choďte pešo) a začleniť do života nejakú relaxačnú aktivitu. Nemusí byť nevyhnutne jóga alebo fitko, stačí aj prechádzka, bicykel alebo rýpanie sa v záhradke. Ale najmä nech je to pravidelne a nech vás to baví. Svojou mierou k zlepšeniu zdravotného stavu prispeje aj zmena prijímania vecí, ktoré sa vám v živote dejú. Verte, neverte, vždy sa všetko dá vyriešiť, ak sa to rieši.
Prajem vám, aby ste v sebe objavili ten obrovský rezervoár sily, čakajúcej iba na váš pokyn k vyzdraveniu ...
O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Rehabilitácia platničky L4-L5 a L5-S1
Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....
Základná chyba pri rehabilitácii chrbtice
Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...
Vyvracanie mýtov: stuhnutý trapéz
Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...
Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...