Kto je chiropraktik?

08.01.2015

Chiropraxia, podľa Websterovho náučného slovníka, je metóda liečebného ošetrenia, postavená na predpoklade, že manipuláciou telesných štruktúr (hlavne chrbtice) sa obnovuje správna funkcia nervov.

Chiropraktický výkon pozostáva prevažne z uvoľňovania chrbtice, presnejšie fazetových kĺbov a je sprevádzaný zvukovými efektami, ktoré ale nie sú nevyhnutným dôkazom, že k uvoľneniu reálne prišlo.

Samotné slovo chiropraxia má pôvod v gréčtine a je zložené z dvoch slov - chiro (kheir - ruka) a praxia (praktikos - aktivita, prax), takže vo voľnom preklade, je to terapia, ktorá sa vykonáva rukami.

Základy chiropraxie sa pripisujú D.D.Palmerovi, pôvodne liečiteľovi, ktorý v roku 1897 otvoril prvú školu - Palmerovu školu chiropraxie.

Chiropraxia sa dnes len v USA študuje asi na 15 školách, v UK na 4. Štúdium je obvykle štvorročné a zahŕňa predovšetkým medicínske predmety.

Slovenský právny systém nepozná termín "chiropraktik", zrejme vzhľadom na to, že u nás nemáme školu, kde by sa odbor chiropraxia dal študovať, a po absolvovaní ktorého by sa absolvent mohol titulovať napríklad titulom doktor chiropraxie, chiropraktik. Termíny chiropraxia, chiropraktik k nám boli importované, bohužiaľ však bez širších súvislostí, ktoré tejto problematike dávajú solídny rámec.

Pozor, to však neznamená, že sa s chiropraktickými výkonmi u nás nestretnete. Samozrejme áno, je to terapia, ktorá má tisícročné korene a aj u nás sa bežne používala a používa. Samotný Palmer, ako v tej dobe aktívny špiritista, tvrdil, že chiropraxiu "dostal z iného sveta". Faktom ostáva, že chiropraktické techniky sú prítomné napríklad v čínskych masážnych technikách, resp. v nadväzujúcich, napríklad japonských.

Čo z toho vyplýva?

Používanie oslovenia chiropraktik, by sa malo viazať len na absolventa školy s týmto zameraním. Ak si niekto hovorí chiropraktik, tak v zmysle aktuálnej legislatívy zavádza. Metaforicky - ak vie niekto písať, to ešte neznamená, že je spisovateľ:)

Takže ak sa najbližšie stretnete s informáciou, že pán XY je chiropraktik, tak sa ho môžete opýtať, z ktorej školy v zahraničí má diplom. Pretože napríklad kurz chiropraxie ho v zmysle zákona chiropraktikom nerobí, robí ho iba človekom, ktorý má kurz chiropraxie.

Na druhej strane, človek môže mať akýkoľvek titul, ale to ho robí povolaným len v zmysle zákona.

O tom, či sa stane aj "vyvoleným", rozhodne až jeho prax a najmä KLIENTI.

Veľa šťastia pri hľadaní toho správneho terapeuta prajem. Ďalšie články nájdete tu

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...