Mám prasknutú platničku, čo s tým?

17.03.2023

Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy vplyvom dlhodobého desikovania platničiek dochádza k ventrodorzálnym posunom stavcov najmä v driekovej oblasti.

Pic by https://www.pinnaclehealth.org/wellness-library/blog-and-healthwise/wellness-collection/article/en-us/tp10678/

Na začiatku je nevinná protrúzia platničky. Problém sa nerieši adekvátne, bolesti sa tlmia liekmi a z protrúzie sa vplyvom spazmov hlbokého svalstva a nesprávnym pohybom stáva extrúzia - prasknutá platnička. Vytlačené platničkové jadro kontaktuje spinálny koreň permanentne, bolesti sa stávajú neúnosné, telo sa bráni ešte silnejšími spazmami a rozvojom patologických adaptačných mechanizmov - zmenou polohy stavcov, rozvojom osteofytov, hlboké svalové štruktúry atrofujú a väzivovitejú.

Lokalita, kde sa poškodená platnička nachádza, determinuje aj rýchlosť patológie. V krčnej chrbtici stačia aj 3-4 mesiace na to, aby sa z jednoduchej funkčnej blokády vyvinula prasknutá platnička, v driekovej oblasti to trvá cca 6 mesiacov. A tak to, čo sa dalo vybaviť za pár dní úpravou pohybových stereotypov, je zrazu VEĽKÝ  problém s liečením rádovo v mesiacoch a nasledovnou možnou doživotnou rekonvalescenciou.

U mňa na Facebook stránke  padla otázka, čo s prasknutou platničkou, tak som dal dohromady jednoduché kroky, ako tento vážny problém riešiť. Samozrejme hovoríme o prípadoch, ktoré sú ešte konzervatívne vratné a kde nie je nevyhnutný operačný zákrok z dôvodu masívneho radikulárneho syndrómu alebo dokonca hroziacej paralýzy, o silných bolestiach nehovoriac.


1. analýza patológie pohybu

Je dôležité v prvom rade pochopiť, ako k prasknutiu platničky došlo. Je zásadný rozdiel medzi akútnym poškodením z dôvodu preťaženia nesprávnou manipuláciou ťažkého bremena ("zdvihol som 50 kg vrece v predklone a seklo ma") a chronickým poškodením, ktoré vznikne za rok nesprávnej manipulácie s ľahšími bremenami v predklone ("rok som prekladala 5 kg bedničky ohnutá nad stolom"). Oba prípady majú síce rovnaké symptómy, ale odlišnú etiológiu.

- Prvý prípad je jednoduchší a sprevádza ho menej problémov. Platnička je v podstate zdravá, až na lokálnu herniu a má priaznivú liečebnú prognózu.

- Druhý prípad je zložitejší, dlhodobým preťažovaním došlo k organickým zmenám, kolagénové platničkové obaly sú poškodené, gélové jadro je z veľkej časti mimo platničky, stavce javia známky spondylózy.

Identifikáciou patologických pohybových vzorov alebo stereotypov zabezpečíme, aby sa v budúcnosti ich vplyv eliminoval. Toto je podľa mňa najdôležitejšia úloha a prax mi to potvrdzuje. Zároveň je to aj informácia, ktorú klienti najmenej akceptujú. Odmietajú prijať fakt, že prasknutú platničku si "vyrobili" záťažovým pohybom alebo absenciou pohybu a myslia si, že ich z problému dostane všetko možné, len nie ZMENA. A pritom je to práve zmena, ktorá je nevyhnutným predpokladom úspešnej liečby a tú zmenu musia uskutočniť oni sami. 

Ani najlepší terapeut za vás nezmení to, ako stojíte, ako sa hýbete, ako manipulujete s bremenami, ako sedíte a koľko času pozeráte do mobilu.

Ak ste si príklad driekovú platničku L5-S1 poškodili tým, že desiatky rokov sedíte s driekovou chrbticou ohnutou naopak, tak vás z tohto stavu nedostane žiadne špeciálne cvičenie. Podobne to platí pre najčastejšie poškodenú platničku v krčnej chrbtici a tou je C5-C6, ktorá je enormne preťažovaná 10 hodinovým pozeraním do mobilu denne alebo ležaním niekoľko hodín s bradou na hrudi pri pozeraní TV. Čo vám v týchto prípadoch pomôže? ZMENA držania tela, oprava stereotypu a vedomá práca s vlastným telom počas tých zhruba 16 hodín denne, keď je vystavené pohybu alebo pohybovému stereotypu.

Za poškodením platničiek je vždy nejaký patologický pohybový vzor, nie absencia cieleného cvičenia. Preto veľa pacientov recidivuje alebo nezlepšuje svoj stav, pretože žijú v presvedčení, že 1 hodina cvičenia, ktorým sa snažia si pomôcť, premôže tých 15 hodín pohybu, ktorým si ubližujú. Ak 10 hodín denne fixujete krčnú chrbticu do predklonu nad mobil a stláčate si platničku C5-C6 z vnútornej strany, rozťahujete ju na zadnej strane, kde sa vám potom začne opierať o durálny vak alebo spinálne nervy. Riešeném potom nie je s takto senzitivizovaným systémom cvičiť špeciálne cvičenie, ale v prvom rade prestať zo záťažovým pohybom. Nahradiť ho takým, ktorý je optimálny alebo aspoň optimálnejší.


2. adekvátna terapia

Bude to od terapeuta znieť asi čudne, ale úloha akejkoľvek terapie v riešení prasknutej platničky, je úloha POMOCNÁ. Spazmy hlbokého svalstva plnia ochrannú funkciu a ak sa terapia nepodporí cieleným cvičením a úpravou pohybovej patológie, môže ich "vypínanie" viesť k prehlbovaniu problémov.

Uvoľnenie chrbtice je potrebné na to, aby sa klient mohol postaviť na vlastné nohy a začal s problémom adekvátne, intenzívne a adresne bojovať. Mne sa v praxi najviac osvedčuje kombinácia odblokovania chrbtice a cielených masážnych techník v závislosti od lokality, druhu a rozsahu poškodenia. Aj akupunktúre, bankovaniu, akupresúre, atď. by malo predchádzať odblokovanie chrbtice a popisujem to jednoducho na paralelnom probléme s vykĺbeným ramenom. Najprv je potrebné rameno reponovať (napraviť) a potom je možné ísť do ďalších podporných metodík, medikamentóznu liečbu nevynímajúc.

Bohužiaľ to, čo sa robí ako prvé pri vykĺbenom ramene, sa pri chrbticiach úplne ignoruje a umožňuje sa tak systému kolabovať. Pritom ide o podobné mechanizmy, chrbtica je takisto kĺbny systém, dokonca vzhľadom na intímny vzťah k spinálnym nervom systém oveľa citlivejší.

V tejto dobe sa stretnete s množstvom terapeutov, ktorí vás ochotne ponaprávajú aj desaťkrát za mesiac bez toho, aby problematike rozumeli a upozornili vás na dôležitejšie faktory rehabilitácie. Ja za najväčší úspech považujem klienta, ktorý ku mne nemusí prísť celý rok. Pretože pochopil, že jeho problém je v jeho rukách a má ho pod kontrolou, lebo ma pozorne počúval a zmenil vo svojom pohybovom režime všetko tak, aby netrpel.

Naprávanie alebo chiropraxia vás nezbaví príčin bolestí, ale iba symtómov a aj to iba dočasne. Príčiny bolestí chrbtice sú v pohybovým vzoroch a tie je potrebné adresne riešiť a tým čarovným nástrojom je ZMENA POHYBOVÝCH STEREOTYPOV.

3. cielené cvičenie

Prasknutá platnička, z ktorej vyteká jadro, kontaktuje spinálne nervy hlavne v mediolaterálnom smere. Priamy útlak nervov spôsobuje silné až paralyzujúce bolesti, ktoré postupne slabnú, ale prechádzajú do chronickej fázy. Rozvíja sa radikulárny syndróm (radikulopatia), spinálne nervy opúchajú, zhoršuje sa ich cievne zásobenie, čo ma neskôr negatívny vplyv aj na ovládanie svalov a stratu citlivosti.

Po absolvovaní terapie je nevyhnutné cvičiť cielené cviky zamerané na hlboké štruktúry chrbtice. Ich aktiváciou sa dá do istej miery ochrániť spinálny nerv pred útlakom a systému je umožnené rehabilitovať. Stále však upozorňujem na to, že cielené cvičenie plní iba kompenzačnú funkciu a nemá vplyv na to, ako sa s poškodenou chrbticou hýbete tých zvyšných 15 hodín denne.

Tu by som ešte rád poznamenal, že nie je cvičenie ako cvičenie a na internete sa dočítate kopu nezmyslov o tom, ako si uvoľniť pricviknutý nerv priťahovaním nôh k hrudi (!!) alebo ako ruský chirurg/český fyzioterapeut/angolský šaman/americký vedec ukázal X cvikov, ktoré vás za 5 minút zbavia bolestí. Toto už ani nebudem komentovať.

Cielené cvičenie znamená, že sa konkrétny problém s platničkou rieši ADRESNE, ADEKVÁTNE a VRÁMCI AKTUÁLNYCH možností klienta. A to znamená, že je to INDIVIDUÁLNE. 

Mám niekedy v rukách človeka, ktorý ani jeden z overených cvikov nie je kvôli bolestiam schopný odcvičiť, tak mu na začiatok musím vymyslieť niečo úplne jednoduché, aby vôbec s tou rehabilitáciou mohol začať. Veľakrát je to len dvíhanie nohy v ľahu na bruchu alebo pri podopieraní sa o kuchynský dres.

Za vhodné cielené cvičenie hlavne v akútnych fázach problému nepovažujem systémové viackĺbové zložité a na prevedenie komplikované pohyby propagované v SM systéme alebo jóge, ktoré sa navyše prevádzajú v momentálne nevhodných uhloch pre ubolenú a zaspazmovanú chrbticu. Systémové kombinované pohyby však majú svoje miesto v rehabilitácii v neskorších fázach, ale aj tu platí, že na to, aby akékolvek cvičenie bolo zdraviu prospešné, musí sa robiť správne a pravidelne.

Svojou filozofiou sú mi skôr bližšie pohyby vychádzajúce z pohybov dieťaťa, jednoduché spinálne cviky v dorzálnom smere, pre ktoré som oporu našiel v prácach svetových kapacít na problémy pohybového aparátu. Teší ma, že aj cviky, ktoré som vyvinul ja, mi svojimi prácami potvrdzujú mená ako Stuart McGill, prof. Kolář, MUDr. Lewitt.

Z niekoľko rokov trvajúceho radikulárneho syndrómu do obôch nôh a neskôr radikulopatie nervov brachiálneho plechu ľavej ruky (kde som si už kvôli prasknutej platničke C5-C6 neovládal tri svaly - latissimus dorsi, pectoralis major a triceps brachii) som sa dostal po 2 týždňoch cvičením 2 jednoduchých cvikov, ktoré som si sám vyvinul a dodnes s úspechom používam na základnú rehabilitáciu chrbtíc klientov.

Na záver by som rád dodal, že ani najlepší terapeut, ani najlepší systém a ani najdisciplinovanejší prístup klienta k rehabilitácii nie je zárukou toho, že sa prasknutú platničku, alebo akýkoľvek iný problém, podarí úspešne zvládnuť. V takomto prípade si však človek môže povedať - urobil som, čo som vedel a mohol a mám čisté svedomie.

Úzka spolupráca s fundovaným terapeutom a pravidelné prehodnocovanie progresu je základom úspechu každej konzervatívnej terapie. Plan-do-review aj v prípade prasknutých platničiek je nástroj, pomocou ktorého sa riešenie posúva vpred a niekedy je to naozaj veľmi pomalými krôčikmi, pretože tento problém je naozaj beh na veľmi dlhú trať.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.