Nesprávne dýchanie - tichý zabijak chrbtice

10.03.2019

"Chcel by som, aby ste ma naučili cvičiť."
"Vás budem musieť najprv naučiť dýchať."

Klient na mňa zvedavo pozerá a myslí si, že som sa zbláznil. Veď on predsa dýcha celý život a robí to automaticky, má v tom dlhoročnú prax, čiže to určite robí správne.

Nuž áno aj nie.

To, ako človek dýcha, ho síce nezabije, rozhodne nie skôr ako za pár desiatok rokov, ale chrbticu mu to poškodiť môže a to už v detskom veku.

O dýchaní sa pri bolestiach chrbtice takmer vôbec nehovorí. Máš bolesti? Treba ponaprávať a musíš cvičiť. Spondylolistéza? Cvičiť. Poškodené platničky? Cvič SM systém, McKenzieho. Bolí ťa chrbát kvôli sedeniu? Potrebuješ pohyb.
Dýchaním sa nikto nezaoberá a pritom je to komplexný pohyb, ktorý vykonávame 20000 krát denne. Dýchanie zapája podstatnú časť chrbtice priamo a cez muskuloskeletálny a nervový systém aj nepriamo. Napríklad pri hlbokom výdychu dochádza k prirodzenému uvoľneniu svalstva a v tejto fáze sa najlepšie uvoľňuje chrbtica.

Správne vyhodnotiť dychový vzor nie je jednoduché, pretože väčšinou ide o chronický stav, kde nie je úplne presne identifikovateľné, či bolo na začiatku nesprávne dýchanie a potom povedzme spondylolistéza alebo bola na začiatku hernia disku L4-L5 a človek si postupne mobilizáciou svalov jadra, ktoré aktivoval v snahe ochrániť a umelo stabilizovať poškodený segment, vybudoval spondylolistézu.

Okolo správneho dýchania existuje veľa informácií, hovorí sa o tzv. bránicovom dychu alebo o dychovej vlne. Teória hovorí, že cca 60% dychovej vlny by malo tvoriť spodné hrudné dýchanie (bránicové) , cca 25% stredné hrudné a 15% horné hrudné dýchanie. Záujemcov o detaily odkazujem na web, článkov je tam toľko, že vás celkom slušne dopletú.

Teória je jedna vec a individualita každého tela vec druhá. Komplexnosť a zložitosť telesných systémov, ktoré spolupracujú niekedy komplementárne, niekedy korekčne alebo kompenzačne je zárukou, že akákoľvek teória alebo vyšetrenie je správne len v takej miere, v akej veríme správnosti postulátov.

Dôležitý je aktuálny stav, z neho vychádzam. Uvediem príklad. Pri spondylolistéze ma zaujíma nielen to, ako človek dýcha, ale najmä to, ktoré svaly a ako v oblasti brucha aktivuje. Spondylolistetici často sťahujú svaly v tejto oblasti a zvyšujú tak tlak na driekovú chrbticu, čoho výsledkom je postupná diskopatia, foraminálna stenóza a spondylolistéza. Laicky povedané, spondylolistetik si sám podvedome stláča driekovú chrbticu vlastnými svalmi.

Príčinou môže byť nesprávne dýchanie a priori. Viac hrudného dýchania na úkor bránicového.
Príčinou môže byť už spomínaný posttraumatický návyk z dôvodu hernie L4-L5.
Najmä muži majú tendenciu v prípade stresu podvedome mobilizovať svaly telesného jadra, lebo je to primitívny mechanizmus aktivovaný v prípadoch fight or flight (bojuj alebo uteč). Roky stresu a podvedomého aktivovania svalov jadra sa podpíšu aj na chrbtici.

V praxi som sa stretol aj s tým, že klient dlhodobo sťahoval brušné svaly z estetických dôvodov. Mierne vystupujúce brucho sa mu nepáčilo, tak ho sťahoval a zvyšoval si tak tlak na driekovú chrbticu.
Prax potvrdzuje, že medzi dýchaním a skoliózou môže byť súvislosť, takisto bolesti ramien môžu byť provokované preferovaním horného hrudného dýchania (zrejme dochádza k zvyšovaniu axiálneho ťahu v akromioklavikulárnom spoji alebo stresovaniu spoja prvého rebra a chrbtice, či kompresii krčnej chrbtice kvôli spazmom svalstva).  

Dokonca odstávajúce lopatky, skrátenie malého prsného svalu a prehlbovanie hrudnej kyfózy sú diagnózy, kde dýchanie hrá keď nie primárnu, tak aspoň sekundárnu úlohu.

Samodiagnostika môže byť prvým krokom. Postavte sa do pre vás momentálne prirodzenej polohy, žiadne vyťahovanie sa nasilu, jednoducho uvoľnený postoj a ponorte sa do svojho tela. Je v okolí brucha voľno? Začína nádych tu a pokračuje plynule smerom hore hrudníkom? Ktoré svaly a prečo mám stiahnuté a blokujú spontánne dýchanie? Sťahujem umelo brucho, lebo som v strese? Alebo z estetických dôvodov? Alebo ma bolia kríže tak kompenzujem? Mám ramená prirodzene voľne zvesené alebo ich ťahám hore, aby som uvoľnil priestor pre zdvíhajúci sa hrudník?
Pohyb pri dýchaní by mal vychádzať z brucha. Veľmi zjednodušene, predstavte si Budhu a jeho brucho. Anglicky sa tomu povie Buddha belly. Uvoľnená brušná časť vystupuje prirodzene vpred. Ja viem, odporuje to estetickým požiadavkám Instagramu, ale chcete byť zdraví alebo nezdravo ideálni? :)

Aby to nebolo také jednoduché, pre správne dýchanie nestačí iba bránicové dýchanie alebo správne vykonaná dychová vlna. Dôležitý je výdych, jeho dĺžka, kostrovosvalová topológia pri dýchaní, atď.
Takisto je dôležité identifikovať aktuálne pohybové stereotypy a zasadiť všetky informácie do súvislostí života.
Problematika správneho dýchania, resp. korekcie aktuálneho dychového vzoru je komplexná a zasluhuje veľkú pozornosť najmä pri chronických bolestiach chrbtice.
Tento príspevok je iba skromným náhľadom.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na vyzdravení.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara.


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.