Neviete otočiť hlavu a bolesť vystreľuje k lopatke?

26.04.2015

Pravdepodobne ste stali priamym účastníkom show, v ktorej hrá hlavnú úlohu sval nazývaný zdvíhač lopatky (levator scapulae). Bolesť sa objavuje z ničoho nič, bežne sa stáva, že si večer ľahnete spať a ráno neviete otočiť krkom. "Asi som zle spal" býva najčastejší popis situácie. Stáva sa aj to, že počas dňa začnete cítiť tuhnutie v krku, ktoré sa v priebehu hodiny dvoch rozvinie do bolestí pri otáčaní hlavy na jednu stranu sprevádzanej bolesťami vyžarujúcimi aj do polovice chrbtice a k jednej lopatke.

Pozrime sa, čo je za tým.

Najprv trochu anatómie

Zdvíhač lopatky je sval operujúci v druhej svalovej vrstve a v krčnej chrbtici sa napája na priečne výbežky stavcov C1-C4. Odtiaľ zostupuje k hornému uhlu lopatky. Jeho úlohou je zdvíhať lopatku a zároveň ju natáčať dolným uhlom dovnútra. Zároveň pri fixovanej lopatke nakláňa krčnú chrbticu.

Príčiny bolesti

Usudzuje sa na skrátenie svalu z dôvodu zlého držania tela, permanentné dvíhanie lopatky napríklad kvôli práci, držanie telefónu medzi hlavou a plecom.

Jedným z dôvodov je aj stres, ktorý spôsobuje, že aj v kľudovej polohe je sval napnutý z dôvodu malého zdvihu ramien, čo je vlastne odpoveďou tela na psychické napätie.

Symptómy

- Problém s otočením hlavy

- Bolesť pri pritiahnutí brady k hrudi

- Bolesti hlavy v zátylku

- Kŕč v krku

- Bolesti vyžarujúce k lopatke a hrudnej chrbtici

Terapia

Inerváciu zabezpečuje n. dorsalis scapulae, ktorý odstupuje z priestoru stavca C5, preto je dôležité uvoľniť krčnú chrbticu práve v tomto mieste, ale odporúča sa uvoľnenie celého úseku C1-C7, takisto vrchnej časti hrudnej chrbtice. Sekundárne sa odporúča masáž krku a celej oblasti kam vyžaruje bolesť. Masáž musí byť silná, pretože sval je v druhej vrstve pod trapézom. Postihnutý citlivo reaguje najmä v miestach úponov svalu, t.j. na ohybe lopatky a priečnych tŕňoch, ale aj na mieste úponu trapézu na lebke, pretože trapezius je antagonistom zdvíhača a obvykle je postihnutý tiež.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...