O klientovi, ktorý neprišiel na termín

17.03.2019

Stretávame sa s tým všetci, ktorí poskytujeme služby a pracujeme na objednávky.
Maséri, kaderníčky, nechtárky, špecialistky na obočká a mihalnice, ale aj lekári, fyzioterapeuti, osobní tréneri, výživoví poradcovia, atď.. 

Klient si objedná termín a potom sa nedostaví. Nekomunikuje. Neodpovedá na správu. Alebo zruší termín na poslednú chvíľu s priehľadnou výhovorkou a nemá záujem o náhradný termín. Extrémom sú klienti, ktorí na vašu slušnú sms, či sa dostavia na termín, odpíšu, že čo ich otravujete alebo takí, ktorí na slušnú sms, že u vás mali termín reagujú arogantne, že čo sa deje veď som iba zabudol.

Vídam občas na FB, ako si niekto z mojich známych ventiluje emócie z takéhoto klienta rozhorčeným príspevkom, ktorý na chvíľu rozčerí vody a po krátkom čase sa svet vracia do obvyklých koľají. Čiže väčšinou je pokoj a potom sa raz za týždeň, a keď ma poskytovateľ služieb smolu, tak aj viackrát, situácia zopakuje.
Pozrime sa dnes na tento problém bez emócií a konštruktívne.

Veľké hotelové portály majú rezervácie ošetrené priamo softvérovo. Objednáte si hotel napríklad na Bookingu alebo Agode a máte tam jasne definované storno podmienky. Či vôbec môžete zrušiť rezerváciu alebo dokedy sa dá zrušiť zdarma a aké sú prípadné storno poplatky. Ak máte smolu a zhodou okolností sa nemôžete dostaviť a je úplne jedno prečo, v zmysle obchodných podmienok ste povinní portálu uhradiť storno poplatok, čo je väčšinou plná suma za celý pobyt. Z právneho hľadiska je situácia úplne jasná a predpokladám, že v prípade odmietnutia uhradenia sumy nasleduje exekučný príkaz (právnici ma radi opravia, ďakujem). Niečo podobné sa deje pri objednávke tovaru v eshope. Kliknutím potvrdzujete ZÁVÄZNOSŤ OBJEDNÁVKY.

A toto je to, čo si v prípade telefonickej objednávky Majka u svojej nechtárky, neuvedomuje alebo o tom nevie. 

Aj telefonická objednávka je zmluvný vzťah v zmysle Zákona č. 102/2014 Z. z. (Zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho a o zmene a doplnení niektorých zákonov)

Po slovensky povedané, keď zdvihnem telefón a objednám sa, uzatváram zmluvu so všetkými právnymi dôsledkami pre kupujúceho aj predávajúceho. Povinnosti aj práva pri tejto forme obchodného vzťahu upravuje spomínaný zákon.
Neznalosť zákonov spôsobuje, že je najmä telefonická objednávka služieb vnímaná ako niečo nezáväzné alebo nedôležité. Klient k tomu potom v praxi tak aj pristupuje. Bez rešpektu a vážnosti.
Legislatívny rozmer problému sme si aspoň v hrubých rysoch načrtli, poďme teraz k vzťahovej stránke veci.

Klient, ktorý si vás rezervuje a nepríde, reprezentuje človeka, ktorý dá svoje slovo a nedodrží ho. Svojho času v minulosti slúžil akt dania slova a jeho spečatenie podaním si rúk ako jediný a dostatočný doklad záväzku. Človek, ktorý nedrží slovo, bol a je v akejkoľvek kultúre vnímaný veľmi citlivo a veľmi rýchlo si vybuduje povesť nedôveryhodnosti a neserióznosti.

Klient vás svojím správaním informuje aj o intolerancii k vášmu životu, pretože mu je jedno, že vy mu svoj čas venujete aj keď sa nedostaví. Ten čas, ktorý ste mohli venovať svojej rodine a sebe.

Váš rešpekt a úcta prejavujúca sa aj tým, že ste v dohodnutom čase na svojom mieste a pripravený poskytnúť svoj čas a energiu, sú takýmto klientom pošliapané a môžeme sa iba domnievať prečo. Čo vedie iného človeka k takémuto konaniu? Je to absencia úcty a rešpektu voči sebe? Prejavy modelov správania, ktoré vstrebával z rodinného prostredia alebo vidí dennodenne okolo seba?

Odpoveď vlastne ani nie je dôležitá. Konieckoncov každý raz zožne, čo zasial.
Dôležité je povedať si, či o takéhoto klienta stojím alebo nie a tu je myslím odpoveď úplne jednoznačná.

Každá takáto skúsenosť mi však umožňuje pracovať na sebe a úprimne sa pozrieť do svojho vnútra. Nie som niekedy taký aj ja? Držím slovo? Som ostatným ľuďom vzorom a svojím správaním preukazujem rešpekt a úctu?

Klient, ktorý si neváži môj čas, ma inšpiruje k tomu, aby som si svoj čas o to viac vážil ja. Zavedením striktných storno podmienok si možno po čase uvedomíte, že ste vykonali dôležitú vec aj pre svoj život. Nastavili jasné hranice, ktorými dávate najavo, že váš súkromný a osobný život je rovnako dôležitý ako pracovný. A to priťahuje podobnú klientelu. Synergický efekt je potom prospešný pre obe strany. 

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara.


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.