Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...
Platničky nebolia, vedia však poriadne potrápiť
Platnička, alebo odborne intervertebrálny disk, je väzivovitý útvar, ležiaci medzi dvomi stavcami. Výnimku tvorí prvý krčný stavec, kde je lebka položená priamo na stavci C1 a takisto spojenie C1-C2 je realizované bez platničky. Celkom sa v chrbtici nachádza 23 platničiek, z toho 6 v krčnej chrbtici, 12 v hrudnej a 5 v driekovej.
Cievne zásobenie platničiek je obmedzené na detstvo, u dospelých jedincov je situácia o niečo zložitejšia. Nutríciu platničky zabezpečujú potom prevažne prechodové časti, tzv. endplates, čiže miesta kde sa platnička spája so stavcami. Cievne zásobenie je minimalizované na okrajové časti platničky práve v oblasti prechodu do stavcov.
Výmena živín a odpadových látok prebieha potom skôr na báze zmien tlaku, podobne ako u stláčanej a uvoľňovanej špongie. Aj z tohto dôvodu je zrejme najlepšou formou regenerácie jemný pohyb, pri ktorom nedochádza k prudkým nárazom prenášajúcim sa do chrbtice. Takže chôdza áno, beh radšej nie. Samozrejme, hovoríme o prípade, keď už platničky v poriadku nie sú. U zdravých jedincov je pohyb v podstate neobmedzený.
Platnička sa skladá z vonkajšieho obalu (anulus fibrosus) a gélového jadra (nucleus pulposus).
Platnička má dve hlavné funkcie:
1. Separačnú - oddeľuje dva stavce od seba a podmieňuje správnu statiku chrbtice
2. Absorbčnú - tlmí nárazy vznikajúce pri pohybe a pôsobí ako šokový absorbér
Obe funkcie sú komplementárne, čiže sa navzájom dopĺňajú. Pri poruche stability platničky, či už z dôvodu dlhodobého preťažovania, nesprávneho zaťažovania alebo degenerácie vekom dochádza k zmenšovaniu medzistavcového priestoru a zvýšenému tlaku na spinálne nervy. Výsledkom je bolesť a lokálny spazmus svalstva, ktoré neskôr propagujú do vážnejších diagnóz.
Inervácia platničky je minimálna a posledné výskumy potvrdzujú, že je obmedzená skôr na povrchové vrstvy alebo prechodové časti tam, kde sa platnička pripája na stavce. Platničky teda nebolia, nie sú inervované, vedia však poriadne potrápiť.
Zdrojom bolestí chrbtice nie sú platničky, ale predovšetkým pritlačené spinálne nervy. Práve tie bývajú kontaktované vyklenutými platničkami, či už z dôvodu protrúzie alebo extrúzie, či jednoduchého bulgingu. Takisto môžu byť spinálne nervy kontaktované priamo stavcami pri spondylolistézach alebo iných patológiách chrbtice.
K menej výrazným, ale často prítomným bolestiam sa zaraďujú aj bolesti vznikajúce ako dôsledok maladaptívnych zmien chrbtice pri osteoproduktívnych procesoch a to nielen vo foraminálnom priestore, ale aj vo fazetových kĺboch alebo napríklad pri zmenách ligamentu flava a ďalších štruktúr chrbtice.
Regenerácia platničiek je beh na dlhú trať a trvá niekedy roky, kým dôjde k akej takej rehabilitácii. Pri poškodení obalu hyalurónového jadra dôjde k expanzii najprv vo vnútri platničky a neskôr, pri pokračujúcej patológii, k výtoku mimo kolagénový obal.
Aj keď je okolie platničky plné synoviálnej tekutiny a hyalurónu, ten musí prekonať silné kolagénové steny platničky a aj preto je proces obnovy platničkového jadra veľmi pomalý. Takisto regenerácia kolagénového prstenca vyžaduje čas o čom vie svoje každý, kto sa musel vysporiadať napríklad s regeneráciou väzov v kolene alebo členku.
A aj napriek úspešnej rehabilitácii je potrebné počítať s trvalými následkami. Platnička potom už nikdy nebude mať pôvodný nepoškodený dizajn, ale obvykle je viac či menej defrmovaná a zužuje spinálny priestor. Preto je potrebné aj do budúcna zabezpečiť správne pohybové stereotypy a vyhnúť sa patologickému preťažovaniu.
O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Rehabilitácia platničky L4-L5 a L5-S1
Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....
Základná chyba pri rehabilitácii chrbtice
Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...
Vyvracanie mýtov: stuhnutý trapéz
Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...
Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...
Modic zmeny a ich vplyv na bolesti chrbtice
Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.
Akútna vs chronická blokáda chrbtice
V článku Máte funkčné alebo organické bolesti chrbtice a kĺbov? som sa venoval problematike funkčných štrukturálnych zmien pohybového systému hlavne z pohľadu času a jeho vplyvu na patofyziológiu problému. Podobnou témou, práve z hľadiska času, je aj problematika blokád chrbtice. Vlastne by sa dalo povedať, že je to iný aspekt tej istej...
Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...
Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.