Prečo lieky neúčinkujú pri bolestiach chrbtice

16.10.2015

Vykĺbili ste si niekedy rameno? Nie? Tak to vám gratulujem:) Okrem toho, že to bolí ako čert, treba rátať aj s pekne dlhou rekonvalescenciou.

Keď dôjde k takejto náročnej traume, je zaužívaný obvyklý postup:

A. Repozícia ramena

Subluxovaná ramenná hlavica sa reponuje do kĺbnej jamky

B. Analgetická liečba + kľudový režim

Postihnutý dostáva prevažne lieky tlmiace bolesť a má dodržiavať kľudový režim

C. Rehabilitácia

Postihnutý cvičí jednoduché cviky na uvoľnenie a posilnenie

Samozrejme, tento zjednodušený postup sa vzťahuje na nekomplikované prípady, kedy je možné bez operácie vykonať potrebné kroky na obnovenie funkcie kĺbu. Berte ho prosím len ako základnú schému pre ďalšie pochopenie súvislostí.

Všimnite si jednu zaujímavú vec - liečba medikamentami nastupuje až po mechanickom napravení ramenného kĺbu. Zapamätajte si túto skutočnosť, je veľmi dôležitá, úplne logická a správna a ešte sa k nej vrátime.

Teraz poďme k chrbtici. Seklo vás niekedy? Nech zdvihne ruku ten, koho nikdy neseklo, budeme mať jednoduchšie počítanie:)

Chrbtica a ruka majú niečo spoločné a to kĺby. Ruka ich má niekoľko, chrbtica dokonca oveľa viac. Kto to nevedel, ten si doštuduje anatómiu. Áno, chrbtica má kĺby a sú nimi pospájané stavce. 

Stavba chrbticových kĺbov je síce odlišná od povedzme ramenných kĺbov, napriek tomu, ide stále o kĺb. Zatiaľ čo ramenný kĺb je guľovitý (hlavica+jamka), medzistavcové spojenie je zabezpečené kĺbami fazetovými (fazeta=plôška). Čiže dva priľahlé stavce sú spojené cez dva fazetové kĺby, cez štyri plôšky. Konštrukcia fazetového kĺbu je pomerne jednoduchá a na jednej strane umožňuje mierny pohyb chrbtice, na strane druhe fazetové kĺby slúžia aj ako fixátory chrbtice. Bránia voľnému pohybu stavcov a tak eliminujú možné traumy.

Aj u fazetových kĺbov dochádza k luxáciám. Najmä v zahraničnej literatúre sa stretnete s pojmom ako "facet joint subluxation", v preklade podvrtnutie fazetového kĺbu. Je to jeden z dôvodov toho, že vás ľudovo povedané sekne.

Takže máme tu podvrtnutý fazetový kĺb, máme roztlačenú platničku, iritovaný nerv a máme seknutého pacienta.

Postihnutý vyhľadá pomoc. Keď dôjde k takejto náročnej traume, je zaužívaný obvyklý postup:

B. Analgetická liečba + kľudový režim

Postihnutý dostáva prevažne lieky tlmiace bolesť a má dodržiavať kľudový režim

C. Rehabilitácia

Postihnutý cvičí jednoduché cviky na uvoľnenie a posilnenie

Všimli ste si niečo? SPRÁVNE, zmizlo nám A, najdôležitejšia časť postupu! Teraz použijem analógiu - je to ako keby ste s vykĺbeným ramenom jedli lieky a cvičili. Čo by sa stalo? Nemusíme odpovedať, však?

Bohužiaľ, toto sa bežne deje. Subluxácie fazetových kĺbov chrbtice sa riešia spôsobom B a C a úplne sa ignoruje fakt, že je tu aj nejaké A. A to kľúčové. Kým nie je kĺb v normálnom postavení, nebudú ani nadväzujúce časti tela fungovať normálne. O bolesti nehovoriac.

Stav postihnutej časti tela sa obvykle zhoršuje. To, ako rýchlo a traumaticky, záleží od dispozícií tela. Nezriedka je proces sprevádzaný zápalmi, ktoré ešte viac komplikujú situáciu a zhoršujú už tak výrazné bolesti. Od vypuknutia problému až po povedzme magnetickú rezonanciu veľakrát uplynú mesiace. Vtedy je už telo v takom stave, že je zrelé skôr na operačný zásah, ako na konzervatívnu liečbu.

A mne je to úprimne ľúto ...

Nezatracujte prosím lieky, určite majú svoje miesto v terapii. Účinné látky obsiahnuté v liečivách tlmia bolesť, pôsobia protizápalovo a podporujú tak telo v jeho regenerácii. Na prvý pohľad sa však obvykle zdá, že lieky pri chrbticiach nepomáhajú, ale nie je to tak. Pomáhajú, len sa musí urobiť to dôležité "A", ktoré nám počas histórie vypadlo z terapeutického postupu.

Pomáha aj rehabilitácia, len si treba uvedomiť, že cvičiť, metaforicky povedané s vykĺbeným ramenom, má skôr devastačné účinky. Aj rehabilitácii by malo predchádzať "A" a ja osobne si myslím, že cvičenie je v dlhodobom horizonte dokonca to dôležitejšie.

Prajem vám, aby ste našli niekoho, kto vám v prípade potreby to "A" zabezpečí:) Ďalšie články nájdete tu

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.