Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...
Psychosomatika – chýbajúci článok medzi chorobou a zdravím
Zdá sa, že klasická medicína je v koncoch. Aj napriek úžasným vedeckým objavom, vývoju nových a ešte novších liekov, rozvoju diagnostických a preventívnych metód, počet pacientov a chorôb sa zvyšuje.
Čím viac peňazí sa vynakladá na zdravie, tým viac je chorých.
Asi najväčší rozvoj zaznamenávajú systémové choroby - rakovina, skleróza multiplex, depresia, bolesti chrbtice a medicína nevie prečo.
Medicína vie dnes už vymeniť koleno, má prostriedky na liečbu rakoviny, lieky na depresiu, rehabilitačné systémy na bolesti pohybového aparátu... Vie liečiť toto a tamto, ale nevie vyliečiť človeka.
Možno preto, že človeka tak nejak z celého procesu liečby vylúčila a sústreďuje sa iba na jeho telo. Ignorujú sa súvislosti medzi chorobou a pacientovým životom, nerieši sa obsah a dynamika pacientovej psyché a väzba na fýzis.
Ľudská bytosť je chápaná len ako stroj. Tu vymeníme, tu opravíme, dolejeme elektrolyty a príďte sa ukázať za 2 týždne, ďalší prosím.
Lenže človek, to nie je len telo, ale aj psyché. Celý ten bohatý a dynamický svet v duši, ktorý sa vlní, prelieva, doslova klokotá životom a je neodlučne spätý s telom, s fýzis a nedá sa povedať, kde končí jedno a začína druhé.
Medicína vylúčila z diagnostiky psyché, pacientov život a jeho prežívanie, vylúčila z rovnice exaktne nemerateľné elementy akými sú pacientovo nevedomie a dynamické prepojenie s telom. Zmeriame ti tlak, urobíme krvný obraz, výsledky porovnáme s presne stanovenými číslami. Psychika sa PRESNE merať a vyhodnotiť nedá, tak s tým neotravuj.
Psychosomatika, alebo psychosomatická medicína, sa snaží obe zložky opäť integrovať, čiže hľadať a riešiť súvislosti medzi pacientovou psyché a somatizáciou. Somatizácia je stelesnenie, čiže moje telo fyzicky zhmotňuje to, čo mám v psychike.
Jednoduchým príkladom akútnej somatizácie je začervenanie sa pri erotickej predstave. Telo zhmotní myšlienku spustením niekoľkých fyzických mechanizmov. Táto somatizácia je neškodná a prirodzená.
Horšie je, keď telo somatizuje ťažké konflikty v duševnej oblasti. Ideš dlhodobo proti svojim potrebám? Robíš robotu, ktorá ťa nebaví a stresuje? Žiješ vo vzťahu, ktorý ťa už roky nenapĺňa?
Telo ti ten konflikt, čiže ten rozdiel medzi tým, čo by si chcel a potreboval a tým, čo reálne dostávaš, postupne zhmotní. Napríklad v podobe vysokého tlaku, depresie alebo bolestí chrbtice.
Psychosomatika nie je veda, kde 1 plus 1 rovná sa 2. Nedisponuje tabuľkami, z ktorých podľa symptómov vyčítate, čo ich spúšťa. Napriek tomu je to vedecká disciplína, ktorá má svoje zákonitosti a princípy.
Dopátrať sa príčin problému je niekedy naozaj jednoduché a človek si občas vystačí s metaforizáciou.
Bolia ťa kolená? Ideš z toho množstva práce, športu do kolien.
Bolí ťa krk? Máš na krku hypotéku a strach, či ju budeš schopný splatiť.
Skleróza multiplex? Ide ti na nervy celý tvoj život... Multiplexne.
Popularizátor psychosomatickej medicíny, MUDr. Jan Hnízdil, sa netají tým, že pri rozhovoroch s pacientami sa vyhýba zložitým vyjadreniam a opiera doslova o ľudovú múdrosť.
Rakovina? Čo ťa žerie vovnútri?
Depresia? Čo ťa tlačí v duši a prečo?
Aby to zasa nevyznelo príliš lacno a jednoducho, odhaľovanie súvislostí a ich náprava je väčšinou dlhodobý proces a potrebuje čas a energiu.
A zmeny.
Na rozdiel od klasickej medicíny, kde sa kladie dôraz na liečbu, psychosomatická medicína kladie dôraz na pacienta a jeho zmeny.
Dôležitým faktorom na ceste je podľa mňa nielen pochopenie súvislostí, ale najmä príčin chovania pacientovho konania vedúceho k chorobe.
Poviem príklad. Nestačí človeku pomôcť pochopiť, že jeho bolesti chrbtice majú základ v tom, že si nakladá viac ako jeho chrbtica vládze. Dôležité je objasniť aj dôvody toho, prečo to robí, čo ho poháňa a ovláda. A to môže byť napríklad strach z nedostatku kvôli chudobnému detstvu. Alebo nízka sebahodnota detí závislých rodičov, ktoré si potom prostredníctvom ťažkej práce KOMPENZUJÚ sebahodnotu externe, peniazmi a honbou za majetkom.
Pochopením príčin a ich integráciou začína liečba a hlavne začínajú pozitívne zmeny v živote.
Psychosomatika nie je akýsi novodobý moderný spásonosný systém, ale prístup k pacientovi, ktorý vychádza nielen z potrieb jeho tela, ale aj duše a mala by byť základom pri odstraňovaní zdravotných problémov.
Klienta s chronickými bolesťami sa zvyknem opýtať:
"Čo vás trápi? Nepýtam sa, čo vás bolí, ale čo sa deje vo vašom živote, vo vašej duši, že vám to telo zhmotňuje bolesťou?" Ak si dokážete na tieto dve jednoduché otázky naozaj úprimne odpovedať, ste na najlepšej ceste k vyliečeniu.
Z praxe si spomínam na asi 30 ročnú ženu, ktorá ma navštívila s bolesťami hrudnej chrbtice. Počas rozhovoru sme sa rýchlo prepracovali až ku kvalite jej partnerského vzťahu. Na jednoduchú otázku, ako je spokojná s partnerstvom sa dva razy pokúsila fabulovať a vyhnúť sa priamej odpovedi. Zastavil som ju a požiadal o úprimnú odpoveď. Otázku som preformuloval a spýtal sa, či je spokojná so vzťahom. Konečne odpovedala priamo a jednoducho, že nie je.
Vysvetlil som jej, že súčasťou jej problému v oblasti hrudnej chrbtice je záťažové držanie tela prameniace z pocitu nenaplnenia a nespokojnosti. Nielen psychickej, pretože neľúbi a necíti sa byť ľúbená, ale aj fyzickej pretože nie je telesne pravidelne uspokojovaná. To sa prejavuje rezignovaným postojom a uzavieraním sa do seba. Fyzicky dochádza k prehlbovaniu hrudnej kyfózy a dráždeniu nervových štruktúr v tejto časti chrbtice. Telo reaguje rozvojom spazmov a spúšťa sa dôverne známa symptomatika.
Úspešné zvládnutie zdravotných komplikácií vyžaduje úprimnosť. K sebe aj k terapeutovi. Bez toho nie je možné sa pohnúť vpred a opustiť začarovaný kruh, ktorý sa budoval roky. Ďalším krokom je vôľa zmeniť zabehaný vzor. Pracovať na sebe, prevziať zodpovednosť za svoj život a začať robiť aj nepopulárne kroky. Spomínaná pani počas rozhovoru niekoľkokrát použila výrazy "to sa nedá, lebo", "to nejde, pretože", čím ma len utvrdila v tom, čo som si o nej myslel hneď ako vstúpila do dverí. A to, že svoje problémy bude iba prehlbovať, až kým nezasiahne osud v podobe zásadnej katastrofy. Telesnej alebo osobnej.
O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara.
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Rehabilitácia platničky L4-L5 a L5-S1
Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....
Základná chyba pri rehabilitácii chrbtice
Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...
Vyvracanie mýtov: stuhnutý trapéz
Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...
Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...
Modic zmeny a ich vplyv na bolesti chrbtice
Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.
Akútna vs chronická blokáda chrbtice
V článku Máte funkčné alebo organické bolesti chrbtice a kĺbov? som sa venoval problematike funkčných štrukturálnych zmien pohybového systému hlavne z pohľadu času a jeho vplyvu na patofyziológiu problému. Podobnou témou, práve z hľadiska času, je aj problematika blokád chrbtice. Vlastne by sa dalo povedať, že je to iný aspekt tej istej...
Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...
Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.