Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...
Somatizácia v praxi: krčná chrbtica
V úvodných článkoch sme sa na somatizáciu pozreli teoreticky, dnes sa sústredíme viac na praktickú stránku veci. Záujemcov o informácie, predchádzajúce ďalšiemu textu, odporúčam na tieto články. Nájdete v nich teoretické východiská pre pochopenie súvislostí.
Upozorňujem, že vzhľadom na úzky priestor, ktorý je k dispozícii v príspevku, nie je možné problematiku spracovať komplexne a detailne. Takisto sa nevyhnem zovšeobecňovaniu a zjednodušovaniu. Informácie berte voľne, majú byť príkladom a námetom na rozmýšľanie a voľnú asociáciu s reáliami vlastného života. Nie sú to dogmy ani univerzálne pravdy. Podobnosť s existujúcimi osobami vôbec nie je náhodná.
Problematika je natoľko širokospektrálna a mnohovrstvová, že je prakticky nemožné ju vtesnať do akejkoľvek zjednodušenej šablóny. Odráža individualitu a adaptabilitu každého jedinca a zjednodušene sa dá povedať, že každý ľudský tvor somatizuje po svojom, rovnako ako má unikátny rukopis, či odtlačky prstov. Napriek tomu sa aj v tejto oblasti dajú nájsť základné princípy alebo aspoň univerzálne sa vyskytujúce príklady somatizácie.
Somatizácia v krčnej chrbtici súvisí hlavne s rodinou a prácou. Somatizované obsahy psyché tak hovoria o SEBAVYJADRENÍ, čiže o tom, ako vyjadrujeme seba a svoj potenciál v kľúčových oblastiach sociálneho života. Hodnotový systém ľudí, ktorí somatizujú krčnou chrbticou, odzrkadľuje poškodenia a deformácie vnímania získané napríklad takto:
- Príliš obetavá matka, ktorá si berie všetko NA SVOJ KRK, predáva tento model svojim ďeťom.
- Prehnaná starostlivosť a prebytok materiálna, ktoré potom jedincovi "lezie krkom".
- Rodič, ktorý sa neustále sťažuje na bežné nerovnosti na hrboľatom chodníku života, podprahovo programuje dieťa "mám toho veľa na krku".
- Potlačením slobodného VYJADRENIA názorov a potrieb jedinca.
- Prácou, ktorá nenapĺňa a neposkytuje jedincovi možnosť sebarealizácie a sebavyjadrenia "nebaví ma to, ale musím to robiť, lebo nemám na výber".
- Obetovaním sa v prospech iného človeka, rodiny,...
- Tlakom ekonomického prostredia "mám na krku hypotéku, lízing, pôžičku".
Opísané modely vytvárajú prebytok energie z konfliktnej situácie medzi tým, ako má jedinec možnosť vyjadriť seba a svoj potenciál a tým, ako by ho vyjadriť chcel. Somatizácia konfliktného prebytku v krčnej chrbtici je podstatne rýchlejšia vzhľadom na subtílnejšiu stavbu, úzke neuroforamína a tenké platničky.
Fyzicky sa uvedené modely prejavujú napríklad takto:
- Zvesením hlavy a pliec, doslova rezignovaným postojom.
- Aktiváciou hlbokých svalov v podvedomej potrebe kompenzovať ťarchu toho, "čo mám na krku".
- Aktiváciou svalov prvej a druhej vrstvy, hlavne m. trapesius, m. levator scapulae, m. scallenus pri podvedomom vťahovaní hlavy medzi plecia (všimol som si, že najmä ženy takto riešia stresové situácie, je to podvedomá snaha urobiť sa menším, menej viditeľným pre virtuálneho predátora).
- Aktiváciou svalov krku napríklad pri myšlienke na nefunkčný vzťah "zviera mi krk pri tej predstave".
- Aktiváciou svalov ako obranným korzetovým reflexom pri snahe chronického sťažovateľa preniesť "jeho problémy na môj krk".
Samostatnou kapitolou je v tejto dobe predklon hlavy nad mobilom, čo je krásnou fyzickou interpretáciou psychickej deformácie sociálneho života, ktorý sa namiesto zoči-voči odohráva prostredníctvom techniky.
Somatické prejavy vychádzajú z individuality každého človeka. Medzi najčastejšie problémy môžeme zaradiť poškodenia platničiek C4-C5-C6 z dôvodu predklonu, iritovanie príslušných nervových koreňov, radikulopatiu a rozvoj spazmov v oblasti ramien a lopatiek.
Terapia tejto oblasti chrbtice potrebuje v prvom rade identifikovať psychický vzor, ktorý vedie k fyzickému problému, pretože inak hrozí a deje sa to vo väčšine prípadov, že sa jedinec neustále vracia k problému a prehlbuje ho, až končí operačne.
A ako sme si vysvetlili, operácia je riešenie následkov, nie príčin.
Analýza somatických procesov je náročná a vyžaduje odbornosť. Jednoduchšie súvislosti je možné identifikovať aj vo vlastnej réžii, pokiaľ je jedinec nadaný v introspekcii a má schopnosť objektívne posudzovať deje vo vlastnom živote. To je skôr však výnimka a preto rozhodne odporúčam spojiť sily s fundovaným terapeutom, ktorý má komplexný pohľad na vec a dostatok skúseností, osobných aj pracovných.
Z praxe si spomínam na mladú ženu, ktorú neznesiteľné bolesti krčnej chrbtice privádzali ku mne každé cca 2 mesiace. Poslednýkrát prišla doslova s plačom. To už som k nej bol veľmi úprimný a priamy a vysvetlil som jej, že ak nezmení život a prístup k nemu, skončí operačne. Ozvala sa asi po 4 mesiacoch a prišla aj s manželom. Obaja s minimálnymi problémami a na otázku, ako sa jej podarilo tak zlepšiť stav, odpovedala zhruba toto.
"Mali ste pravdu. Mala som všetkého už po krk. Manžel neustále v zahraniči, ja doma sama s tromi vyrastajúcimi chlapcami plnými života. Domácnosť, výchova detí, starosti s denným životom, to všetko iba na mojom krku. Okrem toho v práci kolegyňa, ktorá mi neustále každý deň vešala svoje starosti na môj krk a k tomu klienti, ktorí robili to isté. Takto to ďalej nešlo a urobili sme radikálne zmeny. Manžel sa vrátil domov, sňal polovicu povinností z môjho krku. Začal podnikať, ja som dala výpoveď v práci a teraz mu robím papiere. Mám kľud, žiadny stres a žiadne starosti a sťažnosti, ako tomu bolo doteraz".
Úspešné zvládnutie zdravotných komplikácií vyžaduje úprimnosť. K sebe aj k terapeutovi. Bez toho nie je možné sa pohnúť vpred a opustiť začarovaný kruh, ktorý sa budoval roky. Ďalším krokom je vôľa zmeniť zabehaný vzor. Pracovať na sebe, prevziať zodpovednosť za svoj život a začať robiť aj nepopulárne kroky. Spomínaná pani pochopila signály svojho tela a urobila niekoľko nebojácnych strategických rozhodnutí, ktoré neboli jednoduché, ale priniesli ovocie. Dodnes je v poriadku.
O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na odblokovanie, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara.
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Rehabilitácia platničky L4-L5 a L5-S1
Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....
Základná chyba pri rehabilitácii chrbtice
Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...
Vyvracanie mýtov: stuhnutý trapéz
Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...
Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...
Modic zmeny a ich vplyv na bolesti chrbtice
Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.
Akútna vs chronická blokáda chrbtice
V článku Máte funkčné alebo organické bolesti chrbtice a kĺbov? som sa venoval problematike funkčných štrukturálnych zmien pohybového systému hlavne z pohľadu času a jeho vplyvu na patofyziológiu problému. Podobnou témou, práve z hľadiska času, je aj problematika blokád chrbtice. Vlastne by sa dalo povedať, že je to iný aspekt tej istej...
Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...
Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.