Tajomstvo praskania chrbtice odhalené
Určite to poznáte - pri špecifických pohyboch chrbtice alebo pri uvoľňovaní počas terapie, počujete zreteľný zvuk, podobný zvuku, ktorý vydá zátka vytiahnutá z fľaše. "Plop!"
Všeobecne rozšírený názor, našťastie úplne nesprávny je, že praskajú kosti. Ľudová tvorivosť a neznalosť anatómie chrbtice zašla až tak ďaleko, že sa bežne stretnete s názorom o lámaní väzov alebo kostí. (Mimochodom, väzy sa nelámu, celé to vyjadrenie je nesprávne. Väzy sú pružné a plastické, takže adekvátne je povedať, že väzy sa pretrhnú).
O čo vlastne ide?
Odpoveď na túto otázku začneme trochou anatómie. Okrem väzov, šliach a ďalších funkčných jednotiek sú stavce navzájom pospájané tzv. fazetovými (plochými) kĺbami. Nachádzajú sa na chrbtovej strane chrbtice a medzi dvomi stavcami sú presne dva. Konštrukcia fazetového kĺbu pozostáva z kosteného výbežku vychádzajúceho z tela stavca, artikulačnej plochy a fazetovej kapsle, ktorá spája jeden výbežok s druhým prostredníctvom pružného chrupavkovitého materiálu.
Za normálnych okolností v zdravej chrbtici, sú artikulačné plochy fazetových kĺbov pokryté jemnou chrupavkou. Plochy pripomínajú perleťovinu a sú hladké, aby bolo minimalizované trenie pri pohybe. Ako mazivo slúži synoviálna tekutina pre ešte jemnejší chod kĺbu. S pribúdajúcim vekom alebo pri dlhodobých léziách chrbtice sa kvalita artikulačných plôch zhoršuje a vedie k artróze, ktorej podliehajú aj priľahlé chrupavky a potom hovoríme o artróze fazetových kĺbov. Kliknutím na obrázok sa dostanete k názornému videu, ktoré je síce v angličtine, ale pre vizuálnu informáciu snáď postačí aj jazykovo menej zdatným.
V prípade akútneho alebo dlhodobého preťažovania dôjde k stlačeniu platničky, jej vytlačeniu k spinálnym nervom alebo durálnemu vaku. Ohrozené nervy telo chráni spustením lokálneho spazmu a zablokuje príslušné segmenty, aby predišlo poškodeniu spinálnych nervov ďalším pohybom. Tento stav poznáme pod názvom akútna blokáda alebo ľudovo povedané "seknutie".
Cielenou terapiou je potrebné rázovo uvoľniť pritlačený spinálny nerv, aby nezávislý nervový systém, ktorý riadi ochranný spazmový protokol, uvoľnil stiahnuté svaly a chod kĺbneho systému sa normalizoval. Uvoľnené nervy a ostatné štruktúry chrbtice môžu potom regenerovať.
Čo je zdrojom zvukov pri uvoľňovaní chrbtice?
Podľa štúdie Britského národného výboru pre osteopatický výskum sa pod zvuky sprevádzajúce uvoľňovanie chrbtice podpisujú najmä tieto dôvody:
- uvoľnenie kĺbových štruktúr
- uvoľnenie napätia v svaloch
- odblokovanie pohyblivých častí
- uvoľnenie podtlaku vo fazetových kĺboch z dôvodu expanzie mikrobubliniek v synoviálnej tekutine.
Podobný zvuk naozaj vydáva zátka vyťahovaná z fľaše alebo vlhký pohár, ktorý je prudko zdvihnutý z vlhkej podložky. Jednoducho to urobí "plop!", uvoľní sa podtlak vo fazetovom kĺbe, stavce sa na stotinu sekundy od seba odtiahnu, zväčší sa medzistavcový priestor, platnička sa stiahne a prestane tlačiť na nervy, prípadne na miechu. Samozrejme za predpokladu, že je platničkový obal ešte plastickom stave.
S úplne rovnakým zvukovým efektom sa stretávate bežne a to v prípade, že si praskáte prsty na rukách. Krátkym a rýchlym pohybom dôjde k uvoľneniu podtlaku a zvukovému efektu. Na rozdiel od chrbtice vśak uvoľňovanie kĺbnych puzdier prstov nemá zásadný klinický význam, pretože v okolí púzdier prstov sa nenachádzajú spinálne nervy. A aby som vyvrátil fámy, tak nie, doblokovaním sa nepoškodzuje ani chrbtica ani kĺbne púzdra prstov. Takisto je nezmysel, že ak sa raz odblokuje chrbtica, už sa to musí robiť stále a vedie to k väčším problémom.
Chrbticové kĺby sa bežne uvoľňujú pri pohybe, hlavne u detí, je to prirodzený sprievodný jav kĺbneho systému. Na druhej strane, uvoľňovanie by sa nemalo používať nadmerne a zbytočne. Nie kvôli tzv. mikrotraumám, ktoré sa nikdy klinicky nedokázali, ale skôr psychologickému návyku. Človek si totižto veľmi rýchlo a rád zvyká na to dobré a jednoduché. A potom namiesto toho, aby prevzal zodpovednosť za svoje zdravie a pracoval na príčinách svojich blokád, odovzdáva problém do rúk terapeuta, aby ten odstránil dôsledky.
Takže zvukov, ktoré vydáva chrbtica pri uvoľňovaní sa vôbec netreba báť a aj keď sa niekomu môžu zdať menej príjemné, ich príjemným dôsledkom je úľava od bolestí, zlepšenie pohyblivosti a celkovo aj komfortu života. Ale aj tu platí, že záleží prípad od prípadu a napríklad uvoľnovanie chrbtice pri extrúziách platničiek môže byť zbytočné alebo až kontraproduktívne.
Aj tejto terapii by malo predchádzať dôkladné pochopenie klientovho problému a je potrebné ju zasadiť do komplexu vecí potrebných pre zvládnutie diagnózy. Kĺbne systémy sa neblokujú pre nič za nič. Je to ochranný mechanizmus a v prvm rade je potrebné identifikovať, čo príslušný spazmus chráni a aké patologické chovanie k nemu vedie.
Bezduché odblokovávanie chrbtice bez pochopenia súvislostí nie je riešením príčin, ale iba odstraňovaním následkov a vedie k prehlbovaniu pohybovej patológie. Ak má byť odblokovanie prínosom, musí klient začať od úpravy pohybovej patológie, prípadne zaradiť cielené cvičenie do života.
O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...