Tetánia a panická porucha: ako vyrobiť pacienta

01.07.2019

Prudký rozvoj diagnóz ako panický atak, panická porucha a tetánia, ktorý zaznamenávame v posledných desaťročiach, núti k zamysleniu. Kde sa tieto patologické prejavy berú a prečo je ich výskyt tak markantný? Štandardnou odpoveďou býva stres. Stres je úžasný fenomén, na ktorom sa dá postaviť akákoľvek diagnóza.

Nepopieram, stres je jeden z dôvodov, prečo sa panická porucha a tetánia objavujú, resp. existuje vzajomná súvislosť medzi dlhodobým stresom a spomínanými diagnózami. Dlhodobý stres (pracovný, osobný, sociálny, ...) dvíha hladinu kortizolu a ten bráni vstrebávaniu vápnika a horčíka. Deficity v mineralograme negatívne ovplyvňujú prenos nervových vzruchov, svaly kŕčujú a spúšťajú sa typické prejavy tetánie.

Bohužiaľ, zdravotný systém dnes diagnostikuje tetániu aj tam, kde nie je dokázaný nedostatok horčíka a vápnika a vyrába tak dlhodobého pacienta, pretože blokády chrbtice nesprávne identifikuje ako tetanické prejavy.

Výroba tetanika a pacienta s panickou poruchou prebieha nasledovne:

1. na začiatku sú blokády hrudnej a krčnej chrbtice

Dlhodobé fixovanie hrudnej a krčnej chrbtice nad mobil, laptop a pod. vedie útlaku nervov platničkami, pretože sú preťažované ventrálnym tlakom. 

Alebo k spazmovaniu hlbokých extenzorov, ktoré potom tlačia priamo na nervy. 

Viac v článku Blokáda hrudnej chrbtice - tlak a bolesť na hrudi, pichanie pri srdci.

Afektované nervy hrudnej chrbtice, ktoré somatickými vetvami zásobujú srdce, pľúca alebo medzirebrové svaly posielajú mozgu správu o ohrození, odvetnou reakciou je spazmus hlbokého svalstva a funkčná blokáda.

Viac v článku Blokády hrudnej chrbtice

Postihnutý cíti tlaky na hrudi, zvieravé pocity v hrudnom koši, zhoršuje sa nádych.

Viac v článku Bolesti pod lopatkou a na hrudi, spazmy pri lopatke

Telo reaguje šokovo a prechádza do ďalšej fázy.

2. postihnutý sa zľakne, pretože má pocit ohrozenia na živote

Odvetnou reakciou je prudké zdvihnutie hladiny epinefrínov, ktoré zabezpečia, aby nedošlo k fibrilácii srdca a zlyhaniu životne dôležitých orgánov. Lenže epinefríny dvíhajú tlak, telo je v stresovom režime a reaguje neprimerane.

3. postihnutý sa zľakne ešte viac

Okrem tlakov na hrudi a pocitu ohrozenia na živote postihnutý zaznamenáva aj zvýšený tlak a tep. Krv sa doslova valí do hlavy, telo reaguje spazmami cievnych stien, aby normalizovalo prítok. Postihnutý zaznamenáva tlaky už aj v hlave, cíti šijové spazmy.

Viac v článku Svalový spazmus - príčiny, symptómy a terapia

4. postihnutému sa začne točiť hlava

Rozvíja sa závrat, vertigo, kinetóza, postihnutý má pocit, ako keby plával na vode alebo sa s ním točí celý svet. Rozvíjajú sa blokády vrchnej časti krčnej chrbtice, ktoré ešte viac podporujú patológiu cievneho zásobenia mozgu a vestibulárnych aparátov.

Viac v článku Závraty, točenie hlavy, vertigo a vestibulárny syndróm z krčnej chrbtice

5. body 2, 3, 4 sa opakujú so zvyšujúcou sa intenzitou

Zvieravé pocity pokračujú, postihnutý sa dostáva do šoku a celý proces sa dookola opakuje a trvá aj týždne až mesiace.

6. u postihnutého sa rozvíja panický atak, panická porucha

Vzhľadom na to, že je postihnutý dlhodobo v strese, stúpa hladina kortizolu, ten bráni vstrebávaniu vápnika a horčíka a výsledkom je ... TETÁNIA. Postihnutý sa bojí vyjsť na ulicu, medzi ľudí, obáva sa zvieravých pocitov, trpí agorafóbiou a prepadá panike. Buduje sa PANICKÁ PORUCHA.

Viac v článku Panický atak, panická porucha, tetánia: môže ich spustiť blokovaná chrbtica?

Na začiatku boli blokády hrudnej a krčnej chrbtice a na konci je panická porucha, prípadne tetánia. V tomto prípade ich spúšťačom sú pohybové stereotypy, resp. nedostatok pohybu alebo nesprávne držanie tela.

Zdravotný systém rozvoj týchto porúch podporuje predpisovaním liekov a infúzií, ktoré majú zanedbateľný vply na symptómy. Príčiny neodstraňujú vôbec. Z pacienta trpiaceho blokádami chrbtice sa stáva psychiatrický pacient.

Ukážka terapie - odblokovanie vrchnej časti hrudnej chrbtice


Týždeň čo týždeň mám u v rukách ďalšieho "tetanika". Vo väčšine prípadov ide o blokády hrudnej a krčnej chrbtice, ktoré prerástli do absurdných rozmerov a z drobného fyzického problému, ktorý sa dá vyriešiť za jedno sedenie, je zrazu komplikovaná psychiatrická diagnóza s dlhodobou terapiou.

Našťastie sa aj rozvinuté prípady dajú účinne riešiť odblokovaním a cieleným cvičením.

Môj záver: pri posudzovaní panickej poruchy a tetánie je mimoriadne dôležité odlíšiť typickú diagnózu od prípadov, ktoré majú pôvod v chrbtici. Základom úspechu je potom manuálna terapia a úprava pohybových a životných stereotypov.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.