Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...
Úloha cielenej a kontrolovanej bolesti v terapii
Našli ste na webe informáciu, že "masírujte si tento bod trikrát denne a zmiznú bolesti hlavy"? Masírujete a masírujete, aj päťkrát denne a nič, žiadny viditeľný výsledok, žiadna reakcia. Viete prečo?
Pretože väčšina ľudí sa doslova hladká. Alebo masíruje veľmi jemne, aby nebolelo.
Lenže vtip je v tom, že by bolieť malo. Hladkanie vám akurát tak na chvíľu zdvihne hladinu serotonínu, takže sa budete veľmi krátko cítiť v pohode. Potom serotoním opadne a naplno sa prejaví skutkový stav.
Bolesť je evolučný dar. Okrem toho, že vás bolesťou telo upozorňuje na vybočenie z bežných koľají, má bolesť aj liečivé účinky. Pretože na bolesť vám telo začne vyrábať širokú škálu chemických látok, ktoré vás majú liečiť, tlmiť, prípadne povzbudiť. Bolesť doslova lieči.
Cielená a kontrolovaná bolesť lieči cielene a kontrolovane. Len treba vedieť kde a ako zatlačiť, či v prípade akupunktúry pichnúť. Nie je žiadnym tajomstvom, že napríklad lokalizácia akupresúrnych a akupunktúrnych bodov do veľkej miery korešponduje s priebehom nervov. Stimuláciou prstom alebo ihlou dochádza k odvetnej reakcii organizmu a vzhľadom na to, že sa kontaktuje to najcitlivejšie, čo v tele je, čiže nerv, je účinok robustný, okamžitý aj dlhotrvajúci, adresný a širokospektrálny.
Len treba vedieť, kde a ako stlačiť :)
Ak ste sa niekedy po masáži cítili ako zbitý pes, nie je to žiadny dôvod na paniku. Každé telo reaguje inak, každé ma inú citlivosť a v každej hodine dňa počas celého roku môžu byť jeho reakcie odlišné. Najmä ak absolvuje terapiu po prvýkrát alebo po dlhej dobe.
Samozrejme hovorím tu o profesionálnom výkone človeka, ktorý telu rozumie a má už niečo odmakané, pretože sa nájdu aj "odborníci", ktorí nedostatok vedomostí a schopností nahrádzajú silou. To môže až ublížiť, preto je výber terapeuta kľúčový.
Terapeut, ktorý je dobrý, stimuluje telo v bodoch, ktoré majú čo povedať k danému problému a robí to silou, ktorá je adekvátna potrebe terapie a aktuálnym možnostiam klienta. Niekedy to jednoducho ... bolí, pretože to bolieť musí.
Okrem distálnych účinkov na mozgové centrá priamym pôsobením cez nervy, prináša koncentrovaný tlak na akupresúrne body aj lokálne účinky. Z poškodených buniek sa uvoľňujú rôzne biologicky aktívne látky - histamín, acetylcholín, nekrohormóny, prostaglandín, a iné.
Nezanedbateľnou skupinou reakcií sú cievne reakcie, ktoré sú dokonca zaznamenateľné prístrojmi.
Najmodernejšou teóriou popisujúcou účinok bolesti na liečebný proces, je endorfínová teória. Pôsobením bolesti sa z hypofýzy a medzimozgu uvoľňujú chemické látky podobné morfínu. Vzhľadom na to, že ide o telu vlastné látky, boli pomenované ako endorfíny. Ich molekuly sa viažu na opiátové receptory a blokujú vedenie bolesti z miechy do vyšších úrovní centrálneho nervového systému, čo by vysvetľovalo analgetický účinok silnej stimulácie. Podobný účinok majú enkefalíny, ktoré boli tiež lokalizované v mozgu človeka.
Čiže lokálnou bolesťou proti inej bolesti :)
Endorfíny a enkefalíny majú v organizme rozsiahle účinky - pôsobia na prenos signálov bolesti, majú euforizačné účinky, zlepšujú spánok, podporujú telesnú výkonnosť, pôsobia na hormonálny systém, atď.
Samostatnou kapitolou je reflexný účinok bolesti, ktorý vychádza z podráždenia lokálnych receptorov kože, podkožia, svalov, šliach, fascií, ciev a okolocievnych spletí. Stimuláciou receptorov dochádza tiež k produkcii biologicky aktívnych látok. Miestna reakcia pozostáva z veľkého množstva lokálnych zmien, ktoré sú vo svojej podstate liečivé. Druhou fázou je segmentálna reakcia založená na vzťahoch medzi segmentmi kože a vnútornými orgánmi prostredníctvom miechy. Treťou fázou je celková reakcia organizmu, zahŕňajúca hormonálne zmeny, nervové zmeny a humorálne zmeny.
Zjednodušene povedané, lokálnou bolesťou ovplyvníte nielen konkrétne miesto, ale celú bytosť a účinok lokálnej bolesti je teda aj komplexný. Závisí od výberu aktívneho bodu a energie vloženej do stimulácie.
Aktívnych bodov sú na tele tisíce, pričom napríklad klasická akupunktúra (čo je vlastne nasledovník akupresúry) operuje so zhruba štyrmi stovkami tých najdôležitejších a najcitlivejších.
Z hľadiska liečby nie sú body viac či menej dôležité, každý má svoje osobité postavenie s ohľadom na príčiny problému, čiže s ohľadom na samotného klienta a ich výber je prísne individuálnu. Tu neplatí žiadna matrica, toto je holistický prístup v praxi.
Na záver si dovolím uviesť odporúčanie - ak vám má terapia pomôcť, je niekedy nevyhnutné použiť cielenú a kontrolovanú bolesť, aby došlo k dostatočnému vybudenie lokality, prípadne celého tela. Tí, ktorým som rozhýbal zmrznuté rameno, by vedeli rozprávať svoje, však?:)
Nebojte sa bolesti, je to dar, je to liek. Pretože pravda je taká, že vás nelieči terapeut, lieči vás vaše vlastné telo, veľakrát práve prostredníctvom bolesti. Ďalšie články nájdete tu
O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Rehabilitácia platničky L4-L5 a L5-S1
Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....
Základná chyba pri rehabilitácii chrbtice
Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...
Vyvracanie mýtov: stuhnutý trapéz
Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...
Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...
Modic zmeny a ich vplyv na bolesti chrbtice
Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.
Akútna vs chronická blokáda chrbtice
V článku Máte funkčné alebo organické bolesti chrbtice a kĺbov? som sa venoval problematike funkčných štrukturálnych zmien pohybového systému hlavne z pohľadu času a jeho vplyvu na patofyziológiu problému. Podobnou témou, práve z hľadiska času, je aj problematika blokád chrbtice. Vlastne by sa dalo povedať, že je to iný aspekt tej istej...
Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...
Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.