Viete, čo NAOZAJ spôsobuje bolesti chrbtice?

15.08.2015

Nedávno sa ma kamarát pýtal, aký si má kúpiť matrac, aby ho nebolela chrbtica. Vždy, keď dostanem takúto otázku, najprv sa pousmejem a potom si vypočujem zvyšok príbehu. Obvykle pokračuje výpočtom rôznych druhov matracov, ktoré postihnutý vyskúšal a ... nepomohli.

Odpoveďou je otázka samotná - zrejme nebude riešenie v matraci, keďže ani celá škála rôznych druhov a najmä cenových rozsahov nepriniesla vytúženú úľavu. Rovnako je naivné domnievať sa, že vás predražený vankúš alebo zázračný prípravok vysekajú z bolestí, ktoré ste si spôsobili ... čím vlastne?

Bolesti chrbtice patria medzi multifaktorové bolesti, t.j. spôsobuje ich viacero príčin. Zámerne píšem o bolestiach chrbtice, nie o bolestiach chrbta. Keď vás začne bolieť chrbát, tak je na pomyselných hodinkách vášho zdravia za päť minút dvanásť. Ale keď začne bolieť chrbtica, tak je päť minút po dvanástej, pretože platničky sú vytlačené k chrbticovým nervom, čiže na miestach, kde nemajú ľudovo povedané čo robiť.

Ako sa platnička dostane k nervu? Jednoducho tak, že ju niečo roztlačí. Tento tlak je spôsobený toľkými faktormi, koľko si len viete predstaviť. Naozaj, nežartujem. Všetko to, v čom žijeme sa na nás podpisuje a skôr či neskôr sa prenáša do chrbtice.

Začneme genetikou. To, aké dostanete gény, záleží na génoch vašich rodičov. Niekto sa narodí malý, iný väčší, niekto so sklonmi k obezite, iný k problémom s chrbticou. Genetická výbava podmieňuje všetko, nielen to, čím pravdepodobne môžete trpieť, ale na druhej strane aj to, ako budete schopný sa s tým vysporiadať.

Rastové dispozície vychádzajú z genetiky a najmä v dospelosti hrajú kľúčovú úlohu v bolestiach chrbtice. Ak sa vám počas dospievania podarilo zaobstarať skoliózu, Scheuermanna, Schmorlove uzly alebo ťažké svalové disbalancie, tak máte zhruba od dvadsiateho roku života postarané o zábavu, pretože vtedy sa chrbtica vycementuje a už sa príliš nezmení. Presnejšie, nie k lepšiemu :)

Psychika hrá takisto významnú rolu. To, aký ste typ, to má priamy vplyv na to, ako dokážete nakladať so životom, situáciami, stresom. Psychika je základom pre proces somatizácie, čiže to ako prežívam udalosti na psychickej rovine, to za chvíľu zhmotním na tele v podobe rôznych problémov.

Aktuálna životná záťaž, či už psychická alebo fyzická, je tiež silným faktorom a každý, kto ma napríklad psychicky alebo fyzicky náročnú prácu, vie o čom hovorím.

Životný štýl sa podpisuje na chrbtici asi najviditeľnejšie. To, ako sa správate k svojmu telu, sa priamo na ňom odzrkadlí. Absencia pohybových aktivít alebo aspoň pravidelného relaxu je najlepším základom pre všetky možné bolesti. Najmä ľudia, ktorí chrbticu zaťažujú jednostranne, či už dlhodobým sedením alebo státím a nevyvažujú negatívne účinky takéhoto spôsobu života cvičením, mávajú najviac problémov.

Ergo, na mojom stole je pomer postihnutých, ktorí sa nehýbu, k tým, ktorí športujú cca 10:1 :)

Takto by sme mohli pokračovať takmer donekonečna a časom by došlo možno aj na tie matrace a vankúše. Ich úloha v komforte života je samozrejme nezanedbateľná, ale nie kľúčová.

Všetky faktory prispievajú svojím podielom k tomu, ako vám je. Som presvedčený, že aj tu platí Paretovo pravidlo a síce v takejto úprave - 20% faktorov zodpovedá za 80% komfortu života.

Medzi najdôležitejšie faktory by som paradoxne nezaradil genetiku a rastové faktory, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, ale jednoznačne životný štýl, životosprávu a najmä pohyb, pohyb, pohyb. Cielený a pravidelný pohyb, to je to, čoho majú chrbtice nedostatok a pritom sú evolučne aj konštrukčne stavané práve na pohyb, nie na dlhodobé jednostranné zaťažovanie.

Technologický pokrok nás odbremenil od nutnosti získavať zdroje. Dnes si jednoducho nájdete v obchode všetko, čo potrebujete alebo, čo je ešte horšie, nájdete to na internete a nemusíte urobiť ani krok von. Kedysi sa celý deň robilo na poliach, okolo statku, pílilo drevo, alebo aspoň chodilo do lesa na lesné plody a huby. Našich predkov z tej neustálej roboty bolel chrbát, nie chrbtica.

Nás bolí chrbtica a žiadny zázračný matrac to nevyrieši.

Jediné, čo naozaj funguje, je neustále vyvažovanie negatívnych faktorov produkovaných dobou pohybom a aktívnym životom. Ďalšie články nájdete tu.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...