Viete mi odporučiť niekoho ako ste vy?

17.03.2019

Táto otázka sa v malých obmenách objavuje čoraz častejšie a zaslúži si samostatný príspevok. Zo zásady na ňu neodpovedám, ako ste si iste všimli. Nie je to preto, lebo som nevychovaný, ale z iných dôvodov.
Problematika, ktorej sa venujem, priťahuje stále viac a viac ľudí a je to prirodzený vývoj. Pribúda bolestí, pribúda terapeutov. Na tom by nebolo nič zlé, ale ako v každej oblasti v dnešnej dobe, aj tu sa objavuje istý fenomén.

Ferovi ešte ani neuschol atrament na certifikáte a už si myslí, že je najväčší odborník na svete. Po dvoch rokoch praxe už ide robiť školenia, po troch rokoch má pocit, že je akademikom. Fero je možno šikovný, ale chýba mu prax, práca s ťažkými prípadmi, chýba mu nadhľad a pokora. Nedostatok skúseností maskuje hranou sebaistotou, na všetko má odpoveď, všetko sa podľa neho dá vyriešiť a vyliečiť.

Dobrý terapeut zrie desiatky rokov. Tak ako husľový virtuóz potrebuje roky na to, aby sa bezchybne naučil ovládať nástroj a desiatky rokov svoju virtuozitu stupňuje, tak aj terapeut potrebuje roky na to, aby sa naučil hrať na ľudskom tele. Terapeut to má ešte o to ťažšie, že nehrá na tom istom nástroji, každé telo je iné, každý problém špecifický. Techniky sa naučíte za pár rokov, ale to z vás ešte neurobí dobrého terapeuta.

Chcete odo mňa, aby som vám poradil niekoho šikovného tam u vás. Ako vám môžem dať odporúčanie na niekoho, u koho som v živote nebol, nepoznám ho osobne? A vice versa pozriem mu na stránku a vidím, že do problematiky nenazrel ani pod povrch, papagájuje naučené frázy a omieľa to isté, čo ostatní jemu podobní.

Mám naštudované kvantum odbornej literatúry, mnohé z tých kníh som šprtal v anglických origináloch s bežným slovníkom v jednej a lekárskym slovníkom v druhej ruke. Na vlastnom tele som zažil väčšinu bolestí a problémov, o ktorých píšem a pracujem s nimi dennodenne. Strávil som tisíce hodín štúdiom psychológie, fyzioterapie, rehabilitácie, akupunktúry,neurológie,atď., v podstate hltám akúkoľvek informáciu, ktorú najprv analyzujem a potom syntetizujem so systémom, ktorý vyvíjam už druhú dekádu. Momentálne sa napríklad rýpem v súvislostiach medzi sympatickým nervovým systémom, amygdalou a reakciami na osi hypothalamus-hypofýza-nadobličky. 

A viete prečo? Pretože ja sa zaoberám príčinami a súvislosťami a zaujíma ma ako sa naše emócie fyzicky prejavujú na tele a spôsobujú blokády a chronické bolesti napríklad.
Ferovi je jedno, či sú vaše bolesti spôsobené robotou, geneticky, kvôli pohybovým stereotypom alebo kvôli tomu, že si roky nesiete na pleciach starosti iných, lebo vás ovláda pocit viny.
Mne to jedno nie je, pretože na rozdiel od Fera je mojim cieľom pomôcť vám nájsť odpovede, nie vás dookola naprávať a vidieť, že ste sa nikam nepohli.
Ale ako hovorím, každý ma svoju cestu a k nej patrí aj výber terapeuta. Aj Fera si nájde jeho klientela a je to tak v poriadku. Nie je ani horší, ani lepší ako ja.
Ale odporučiť vám ho pri najlepšej vôli a s čistým svedomím jednoducho nemôžem.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na vyzdravení.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara.


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.