Zápal sedacieho nervu - syndróm m. piriformis

25.08.2017

K napísaniu tohto článku ma inšpiroval jeden klient s akútnym syndrómom m. piriformis, týmto mu ďakujem a prajem skoré uzdravenie aj napriek veľmi emotívnej recenzii na Google, ktorú som za svoju snahu dostal.

Anatómia

Musculus piriformis alebo sval hruškový je malý oploštený sval lokalizovaný v panve v tesnej blízkosti ischiatického nervu, viď obrázok.

Pic By Patrick J. Lynch & KDS4444 - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Skeleton_whole_body_ant_lat_views.svg, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53169641

Piriformis syndróm

Je diagnóza spojená s ischiatickým nervom, ktorej podstatou je utláčanie nervu spomínaným svalom. To spôsobuje bolesti prevažne cca od polovice sedacieho svalu po celej zadnej prípadne bočnej strane nohy v zmysle priebehu nervu. Bolesti sú silné, zápalového charakteru, často sprevádzané brnením a svalovou slabosťou a zhoršujú sa pri chôdzi alebo priťahovaní a rotácii nohy.

Viac v článku Radikulopatia – popis, symptómy, konzervatívne možnosti terapie.


Diagnostika

Je pomerne zložitá, najpresnejšia je magnetická rezonančná neurografia, ktorá je však náročná a v podstate ťažko dostupná. Na bežnú diagnostiku sa používa niekoľko pohybov, napríklad ako v tomto videu: 

Ďalej je vhodné vylúčiť iritáciu nervového koreňa L5-S1 poškodenou platničkou, ktorý sa tiež podieľa na inervácii m. piriformis. Iritovaný koreň môže spôsobovať spazmovanie m. piriformis a takto stiahnutý sval dráždi ischiatický nerv a podieľa sa na jeho zápale.

Viac v článku Bolesť krížov - protrúzia, hernia a diskopatia platničky L5-S1.

Postihnutý veľmi citlivo reaguje pri kontakte úponu m. piriformis a hĺbkovej masáži sedacieho svalu, ktorý kryje hruškový sval.

Patofyziológia

Syndróm piriformis sa častejšie objavuje u bežcov, cyklistov a iných osôb, ktorých pohyby sa obmedzujú na jednu rovinu (zozadu dopredu), pričom absentujú rotačné pohyby. (Spomínaný klient uviedol, že 2-3 hodiny tlačil kosačku, čo by zodpovedalo uvedenému). Akútna trauma a skrátenie z dôvodu spazmu je takisto jeden zo spúšťačov.

Terapia

Vzhľadom na komplikovanosť prípadu sú možnosti obmedzené - hĺbková masáž na uvoľnenie spazmu, masáž úponu, terapia akupresúrnych bodov, myofasciálne techniky a strečing. Dôležité je aj uvoľnenie chrbtice v L5-S1. Väčšina terapeutov sa zhoduje (a tvrdím to aj ja), že najlepšie výsledky prináša postupné naťahovanie svalu vlastnými silami, z množstva dostupných techník poukazujem na túto, ktorú preferujem (a poradil som ju v málo pozmenenej forme aj klientovi):

Záver

Piriformis syndróm je pomerne častá diagnóza s trochu komplikovanejšou diagnostikou, ale veľmi dobrou prognózou, ktorá si však vyžaduje trpezlivosť. Na natiahnutie stiahnutého svalu a liečenie zapáleného nervu je potrebných aj niekoľko týždňov a podstatnú časť úspechu zabezpečí cielené jednoduché cvičenie.

Viac v článku Ako dlho trvá liečba chrbtice.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu