Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...
Bolesť členka, päty, klenby a plantárnej fascie
Chodidlo so svojimi 26 kosťami, 33 kĺbmi, 107 šľachami a 19 svalmi patrí k najzložitejším telesným častiam. Na malom priestore sa kombinujú protichodné požiadavky - chodidlá musia byť dostatočne stabilné, pretože nesú celú váhu tela, naproti musia byť zasa dostatočne pružné, aby účinne eliminovali dynamické vplyvy pohybu tela.
Chodidlo prešlo dlhým evolučným vývojom a výsledný produkt je adaptovaný na chôdzu, beh, aj prudké zmeny smeru pohybu. Kooperácia kostrovosvalového a šlachovoúponového systému je za normálnych okolností v rovnováhe, našľapovanie prirodzené a ideálny pohyb chodidla sa pozitívne odráža na chode ostatných telesných celkov.
Chodidlo a jeho stav ovplyvňuje správanie sa kĺbov nad ním, takže ak nie je v poriadku chodidlo, je otázkou času a začnú trpieť aj kĺby nad ním a neskôr aj chrbtica. To, ako telo našľapuje, sa prenáša do celkového pohybu a výsledné trajektórie sú priamo ovplyvnené chodidlom.
Anatómia
Pic by https://www.webmd.com/pain-management/picture-of-the-feet#1
Symptomatika
Vzájomná poloha kostí je kľúčová pre správne fungovanie chodidla a fyziologický roznos napätí vznikajúcich z pohybu celého tela. Hlavne poloha talusu oproti tíbii a navicular ovplyvňuje pohybovú trajektóriu a pri nesprávnom postavení kostí dochádza ku klinovitému efektu. To mení pohyb celého predkolenia, noha ide do vonkajšej rotácie a trpia väzy členka a neskôr kolena a chrbtice.
Bolesti kolena: menisky, krížne a postranné väzy - príčiny, symptómy, terapia
Máte funkčné alebo organické bolesti chrbtice a kĺbov?
Talus syndróm
Nesprávna poloha talusu spôsobuje, že sa objavujú bolesti priehlavkovej časti, t.j. vpredu zhruba v mieste ohybu. Neskôr sú sprevádzané bolesťami propagujúcimi v hore v smere tíbie. Chôdza je bolestivá, predkolenie sa neohýba normálne dopredu, ale s pomocou vonkajšej rotácie.
Cuboid syndróm
Nesprávna poloha cuboidu spôsobuje bolesti v laterálnej časti chodidla, čiže na malíčkovej strane postupne vyžarujúce smerom hore po vonkajšej časti predkolenia. Dôvodom je väčšinou posun cuboidu smerom dole a najčastejšie sa objavuje u bežcov a tanečníkov.
Metatarzálnofalangeálna bolesť
Bolesť sa objavuje hlavne v mieste kde sa palcová predpriehlavková kosť stýka s článkom palca. Je lokalizovaná v mieste styku, zhruba v polovici chodidla a zhoršuje sa pri chôdzi.
Bolesť päty
Je asi najrozšírenejšia bolesť chodidla. Ak si odmyslíme úrazové bolesti, tak za bolesť pätovej kosti môže hlavne poloha ostatných kostí v chodidle. Distribúcia napätí z chôdze do pätovej kosti je ovplyvnená polohou talusu a ďalších priehlavkových kostí. Ak pätová kosť kvôli posunom ostatných kostí prenáša zrazu väčšie napätia, mäkké tkanivá sa začnú brániť zápalom.
Bolesti sú dôverne známe a podľa toho, kam smerujú výsledné silové vektory, objavujú sa na vonkajšej/vnútornej/zadnej/prednej časti päty. Telo reaguje neskôr tvorbou kalcifikátov, známa je tzv. pätová ostroha.
Bolesti sú ostré bodavé a znemožňujú normálnu chôdzu. Postihnutý začne meniť pohyb klenby, adaptuje sa na bolesť chôdzou po špičkách, čím preťažuje svaly predkolenia a poškodzuje si až kvaddricepsový úpon.
S bolesťou päty úzko súvisí zápal plantárnej fascie.
Bolesť plantárnej fascie
Plantárna fascia je najsilnejšou fasciou v tele a upína sa na pätu a články prstov. Preťažovanie plantárnej fascie vedie k jej trhlinkovaniu na okrajoch a odvetnej zápalovej reakcii. Bolesti sú lokalizované buď do oblasti päty alebo článkov prstov zo spodnej strany chodidla.
Preťažovanie môže byť spôsobené buď nadmierou pohybu (bežci) alebo redistribúciou napätí z dôvodu posunu kostí v klenbe nohy. Z tohto dôvodu dochádza k napriamovaniu klenby, plantárna fascia je nefyziologicky naťahovaná a v miestach úponov sa objavujú trhlinky. Telo reaguje lokálnymi zápalmi a neskôr tvorbou kalcifikátov.
Bolesti chrbtice a kĺbov
Správna poloha kostí v chodidle je kľúčovym faktorom, ktorý má vplyv aj na stav vyššie položených kĺbov a poťažmo až chrbtice. Nefyziologická pohybová trajektória zmenená posunom kostí ovplyvňuje chod celého organizmu a dokonca môže postupne vyvolať zmeny až v kraniálnej oblasti. Preto by sa napríklad aj chronické bolesti hlavy a krčnej chrbtice, či ramien mali posudzovať v kaudálnom kontexte.
Ako odstraňujem bolesti hlavy, migrény a závraty bez liekov
Bolesť krčnej chrbtice - protrúzia a extrúzia platničky C5-C6
Z praxe si spomínam na jedného klienta, ktorý sa z ničoho nič začal sťažovať na bolesť kolena. Nepomáhali obstreky, ani ortéza. Bolesť zmizla do 2 týždňov po reponovaní talusu. Úpravou chodu klenby jeho chodidla došlo k úprave chodu kolena, menisky sa ukľudnili a bolesť zmizla.
Halux a výrastky na chodidle
V článku Hallux valgus (halux) alebo vybočený palec: možnosti terapie som detailne popísal problematiku haluxu a výrastkov.
Symptomatika porúch chodidla je samozrejme výsledkom komplexu faktorov a nedá vždy jednoznačne povedať, že bolesti chodidla sú spôsobené iba lokálne. Do úvahy treba vziať aj distálne faktory a organické zmeny v ostatných častiach tela. Tak ako stav chodidla vplýva na ostatné telesné funkčné jednotky nad ním, tak ostatné telesné funkčné jednotky vplývajú na chodidlo.
Napríklad blokáda atlasu (prvého krčného stavca) môže vyvolať zmenu v pohybovej trajektórii a cez reťaz telesných systémov sa preniesť až do chodidla. Poruchy chodidla sa preto musia takisto posudzovať v kontexte celého tela a jeho funkčnej patológie.
Závraty, točenie hlavy, vertigo a vestibulárny syndróm z krčnej chrbtice
Terapia
Zo svalov je dôležité zamerať pozornosť na svaly blízkeho okolia, najmä na m. gastrocnemicus a m. soleus a ostatné svaly predkolenia.
Cieleným cvičením po reponovaní chodidla sa dá dosiahnuť úplne vymiznutie aj niekoľko mesiacov trvajúcich bolestí.
Z masážnych techník spomeniem aspoň masáž plantárnej fascie ľubovníkovým olejom. Ten má aj protizápalové a ukľudňujúce účinky a môžem ho len odporučiť.
Môj záver: bolesti chodidla majú veľmi dobrú prognózu za predpokladu, že sa riešia okamžite a adekvátne. Obstreky a lieky bolesti iba potláčajú, ale neriešia a umožňujú tak rozvoj patologických procesov, ktoré sú už konzervatívne nevratné - výrastky, halux. Správna poloha kostí a fyziologický chod chodidla je nevyhnutným predpokladom správneho chodu ostatných funkčných celkov tela.
O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Rehabilitácia platničky L4-L5 a L5-S1
Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....
Základná chyba pri rehabilitácii chrbtice
Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...
Vyvracanie mýtov: stuhnutý trapéz
Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...
Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...
Modic zmeny a ich vplyv na bolesti chrbtice
Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.
Akútna vs chronická blokáda chrbtice
V článku Máte funkčné alebo organické bolesti chrbtice a kĺbov? som sa venoval problematike funkčných štrukturálnych zmien pohybového systému hlavne z pohľadu času a jeho vplyvu na patofyziológiu problému. Podobnou témou, práve z hľadiska času, je aj problematika blokád chrbtice. Vlastne by sa dalo povedať, že je to iný aspekt tej istej...
Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...
Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.