Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...
Desikácia platničky (black disc), diskopatia a bolesti chrbtice
Desikácia platničky je jednou z foriem diskopatie platničiek, ktoré majú priamy alebo nepriamy vplyv na bolesti chrbtice. Vzhľadom na minimálne množstvo informácií som sa tejto téme rozhodol venovať samostatný článok, pretože je svojou hĺbkou a rozsiahlosťou predurčená na podrobnejšie skúmanie.
V anglofónnych krajinách sa stretnete aj s pojmom black disc - čierny disk, alebo čierna platnička a MRI nález tak odkazuje na fakt, že zatiaľčo zdravé platničky majú pekne viditeľné, ohraničené a biele jadro na snímkach, desikované platničky sa zobrazujú ako tmavé, až čierne. Upozorňujem, že s reálnou farbou platničky to nemá nič spoločné, ide o nález na MRI produkovaný v čiernobielom výstupe.
Desikácia alebo odvodnenie platničky je bežný nález a je prirodzenou súčasťou starnutia chrbtice. Organické zmeny kolagénových obalov spolu s vysychaním hyalurónového jadra sú nevyhnutným procesom komplexnej degradácie organizmu a nedajú sa zvrátiť, možno iba spomaliť. Aj tu treba vziať do úvahy, že niektoré nálezy môžu byť aj vo vyššom veku asymptomatické a iné u podstatne mladších osôb zasa môžu byť sprevádzané symptómami. Preto je potrebné aj tento diskopatický nález posudzovať v kontexte individuality každého pacienta.
V súčasnosti z dôvodu nefyziologického zaťaženia chrbtice (buď je enormne preťažovaná alebo vôbec nezaťažovaná) dochádza k postupným organickým zmenám. Platničkové jadro potrebuje na správne fungovania dostatok jednoduchého pohybu, pri ktorom dochádza k jemnému stláčaniu platničky. Tento proces v spolupráci s osmotickým javom pôsobí ako tzv. špongiový efekt.
Stláčanie platničky podporuje výmenu výživných látok zo synoviálnej tekutiny a platnička sa v podstate chová ako špongia. Stlačením uvoľnuje látky von, uvoľnením nasáva látky dnu. Teto proces je podstatne dlhší ako u iných tkanív zásobených krvnými cievami a preto je regenerácia platničky beh na dlhú trať a trvá aj rok dva kým dôjde k akej takej regenerácii.
Desikované platničky na MRI snímkach vyzerajú ako tmavé objekty a tento jednoducho pozorovateľný fakt so sebou však prináša niekoľko závažných ďalších skutočností:
- Organické zmeny v priebehu dlhej doby vyústia v odvodnenie jadra a kalcifikáciu kolagénu. Okraje stavcov kde sa stýkajú s desikovanými platničkami sú obvykle plné osteofytov. Priľahlé fazetové medzistavcové kĺby podliehajú artróze.
- Organické zmeny prispievajú k rozvoju bolestí. Primárne bolesti sú produkované priamo postihnutými časťami chrbticového kĺbneho systému.
- Sekundárne bolesti sú samostatná kapitola. Vzhľadom na to, že platnička vysychá, mení sa aj jej výška. Materiálu je menej, platnička "sadá" a prispieva tak k znižovaniu foraminálneho priestoru.
- Foraminálna stenóza je zdrojom bolestí objavujúcich sa najmä v stoji a pri chôdzi, zlepšujú sa v ľahu.
- Najmä v priestore L4-L5 a L5-S1 sú desikované platničky zdrojom úporných bolestí trvajúcich aj roky. Dôvodom je najvyššie zaťaženie chrbtice a najrobustnejšia inervácia.
- Rozvíja sa pseudospondylolistéza, nedostatočná výška hlavne platničky L5-S1 je dôvodom posunu stavca L5 oproti krížovej kosti a spinálne nervy sú kontaktované stavcovými výbežkami. Podobný proces postihuje aj L4-L5.
- Chrbtica stráca pôvodný rozsah pohybu, zhoršuje sa flexia, extenzia a aj rotácie. Telo sa bráni rozvojom patologických adaptačných mechanizmov. Od spazmov hlbokého svalstva až po rozvoj organických zmien.
Terapia a prognóza je veľmi diskutabilná. Desikácia je obvykle proces trvajúci roky až desaťročia. Nedá sa zvrátiť okamžite a vyžaduje koncepčný prístup a spoluprácu s fundovaným terapeutom. Cielené cvičenie a dekompresia segmentov musia byť samozrejmosťou.
V niektorých prípadoch je bohužiaľ stav nevratný a najlepším riešením je implantácia a stabilizácia. Predíde sa tak búrlivému rozvoju osteofytov, prípadne až adaptačnej fúzii stavcov, pri ktorých už má operatér podstatne horšiu východiskovú pozíciu.
Môj záver: desikácia platničiek sa v nálezoch MRI podceňuje a pritom je to dôležitá informácia pre ďalšie smerovanie rehabilitácie. Desikácia je prirodzená súčasť starnutia chrbtice, bohužiaľ dnes niektoré 40 ročné platničky vyzerajú ako po 90 rokoch použivania. Prognóza je neistá a rekonvalescencia dlhodobá s vysokou pravdepodobnosťou potreby invazívneho riešenia.
O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Rehabilitácia platničky L4-L5 a L5-S1
Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....
Základná chyba pri rehabilitácii chrbtice
Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...
Vyvracanie mýtov: stuhnutý trapéz
Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...
Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...
Modic zmeny a ich vplyv na bolesti chrbtice
Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.
Akútna vs chronická blokáda chrbtice
V článku Máte funkčné alebo organické bolesti chrbtice a kĺbov? som sa venoval problematike funkčných štrukturálnych zmien pohybového systému hlavne z pohľadu času a jeho vplyvu na patofyziológiu problému. Podobnou témou, práve z hľadiska času, je aj problematika blokád chrbtice. Vlastne by sa dalo povedať, že je to iný aspekt tej istej...
Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...
Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.