Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...
Somatizácia v praxi: drieková chrbtica
V úvodných článkoch sme sa na somatizáciu pozreli teoreticky, dnes sa sústredíme viac na praktickú stránku veci. Záujemcov o informácie, predchádzajúce ďalšiemu textu, odporúčam na tieto články. Nájdete v nich teoretické východiská pre pochopenie súvislostí.
Upozorňujem, že vzhľadom na úzky priestor, ktorý je k dispozícii v príspevku, nie je možné problematiku spracovať komplexne a detailne. Takisto sa nevyhnem zovšeobecňovaniu a zjednodušovaniu. Informácie berte voľne, majú byť príkladom a námetom na rozmýšľanie a voľnú asociáciu s reáliami vlastného života. Nie sú to dogmy ani univerzálne pravdy. Podobnosť s existujúcimi osobami vôbec nie je náhodná.
Problematika je natoľko širokospektrálna a mnohovrstvová, že je prakticky nemožné ju vtesnať do akejkoľvek zjednodušenej šablóny. Odráža individualitu a adaptabilitu každého jedinca a zjednodušene sa dá povedať, že každý ľudský tvor somatizuje po svojom, rovnako ako má unikátny rukopis, či odtlačky prstov. Napriek tomu sa aj v tejto oblasti dajú nájsť základné princípy alebo aspoň univerzálne sa vyskytujúce príklady somatizácie.
Somatizácia v oblasti driekovej chrbtice najčastejšie súvisí s materiálnym svetom. Automaticky vám ako prvé napadnú peniaze a majetok, ale tie sú iba fyzickým symbolom abstraktných pojmov ako hodnota, cena a najmä SEBAHODNOTA. Hodnotový systém ľudí, ktorí somatizujú driekovou chrbticou, odzrkadľuje poškodenia a deformácie vnímania získané napríklad takto:
- Závislí rodičia svoju nízku sebahodnotu odovzdávajú deťom. Záujemcom o hlbší pohľad odporúčam knihu Dospelé deti alkoholikov, autor Janet Woitizová. Psychické procesy prebiehajúce u alkoholikov a ich detí sa dajú nájsť všade tam, kde je prostredie prajúce vývoju dependentných a kodepedentných väzieb, čiže napríklad aj u patologických hráčov a narkomanov. Samostatnou kapitolou sú vysoko neharmonické vzťahy, kde jeden partner ovláda druhého a ten je na ňom doslova ZÁVISLÝ.
- Autoritatívne prostredie môže pôsobiť devalvujúco, lebo dieťaťu podprahovo predáva informáciu "tvoje názory a potreby nie sú HODNOTNÉ, dôležité je iba to, čo povie rodič/učiteľ". Tento model komplexne rozvinul socializmus a predal ho ako vzor súčasným rodičom, ktorí ho podvedome predávajú svojim deťom.
- Nezáujem jedného alebo oboch rodičov môže v dieťati znížiť vnímanie sebahodnoty, pretože "asi nie som HODNOTNÉ, keď sa o mňa rodičia nezaujímajú".
- Rozvod rodičov a nasledovný prenos ich pozornosti na nových partnerov môže pôsobiť rovnako.
- Nedostatok zdrojov v rodine môže pôsobiť inflačne na vnímanie hodnôt "u nás bola aj dvacka veľký peniaz".
- Opakovanie rodinných generačných stereotypov alebo karma rodu "chudobní sme boli a chudobní aj ostaneme", "chudoba cti netratí".
- Poškodené sebavedomie, ktoré je kompenzované prehnaným úsilím a dokazovaním celému okoliu "že na to mám".
Opísané mechanizmy nastavujú hodnotový systém v psyché jedinca nižšie a vytvárajú podvedomý tlak na to, aby si ho externe KOMPENZOVAL majetkom alebo výkonmi. Peniazmi, honbou za majetkom na úkor svojho zdravia, potláčaním svojich potrieb na úkor ťažkej práce. Hlavne dospelí muži autoritatívnych alebo nezaujímajúcich sa, či úplne absentujúcich otcov, majú tendenciu DOKAZOVAŤ svoju HODNOTU heroickými výkonmi - napríklad v športe, aby tak vyplnili podvedomé pohnútky prekonať autoritu otca alebo zaujať otca, ktorý sa nezaujíma.
Fyzicky sa uvedené modely prejavujú napríklad takto:
- Priamo, podvedomou aktiváciou hlbokých svalov z dôvodu strachu z nedostatku, doslova "zviera mi brucho strachom", často je prítomná aj zápcha ako somatický prejav strachu "dávať".
- Priamo, aktiváciou hlbokých svalov, ako prejav stresovej reakcie na osi ohrozenie-stresová reakcia. Telesne sa tento fenomén prejaví chabým drźaním tela a postupným preťažovaním platničiek z ventrálnej strany.
- Priamo, zvýšením napätia svalov ako dôsledok podvedomého prevzatia zodpovednosti za stav majetku rodiny na SVOJE BEDRÁ.
- Nepriamo, celkovým postavením tela vyjadrujúcim podriadenecký psychický postoj voči autorite (zvesené plecia a hlava, prehĺbená kyfóza a napriamená drieková lordóza, ktorá je potom viac stresovaná ohybovými momentami).
- A vice versa extrémnym vyrovnávaním sa vyjadrujúcim podvedomú potrebu jedinca VYROVNAŤ sa autorite.
- Nepriamo, dokazovaním svojej SEBAHODNOTY honbou za majetkom bez oddychu a preťažovaním tela, "MUSÍM tvrdo makať, lebo majetok je dôležitejší ako ja".
- Nepriamo, uprednostňovaním potrieb iných ľudí (klientov, rodiny) v snahe urobiť sa v ich očiach HODNOTNEJŠÍM.
Somatické prejavy variujú podľa individuality a medzi typické patria najmä a poškodenia platničiek L4-L5-S1 a spondylolistézy na tomto úseku. Keď už je tlak podvedomia neúnosný, chrbtica doslova skĺzne, utečie pred tlakom tak, ako človek uteká pred tlakom života.
Terapia tejto oblasti chrbtice potrebuje v prvom rade identifikovať psychický vzor, ktorý vedie k fyzickému problému, pretože inak hrozí a deje sa to vo väčšine prípadov, že sa jedinec neustále vracia k problému a prehlbuje ho, až končí operačne. A ako sme si už vysvetlili, operácia je riešenie následkov, nie príčin.
Analýza somatických procesov je náročná a vyžaduje odbornosť. Jednoduchšie súvislosti je možné identifikovať aj vo vlastnej réžii, pokiaľ je jedinec nadaný v introspekcii a má schopnosť objektívne posudzovať deje vo vlastnom živote. To je skôr však výnimka a preto rozhodne odporúčam spojiť sily s fundovaným terapeutom, ktorý má komplexný pohľad na vec a dostatok skúseností, osobných aj pracovných.
Z praxe si spomínam na prípad mladého muža, ktorý si driekovú chrbticu poškodil vo fitku pri nadmernom cvičení. Doslova sa hnal za výkonom napriek tomu, že jeho telesná stavba by zovpovedala skôr menej silovému cvičeniu. Počas rozhovoru vyplynulo, že jeho vzťah s otcom nie je ideálny, otec ho nikdy nepodporoval, práve naopak. Keďže sa mu nedostávalo uznania od dôležitej figúry v živote, kompenzoval si to cvičením a patologickou honbou za výsledkami, aby tak umelo zvýšil svoju sebahodnotu.
Podarilo sa mu pochopiť tento systém a po ráznom dohovore sám uznal, že sa dajú urobiť jednoduché kroky k zlepšeniu a náprave stavu. Začal na sebe pracovať, postupne sa zlepšil aj vzťah s otcom a zdravotný stav sa normalizoval. Dodnes cvičí, ale s rozumom a žije spokojný a vyrovnaný život.
O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara.
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Rehabilitácia platničky L4-L5 a L5-S1
Poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....
Základná chyba pri rehabilitácii chrbtice
Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...
Vyvracanie mýtov: stuhnutý trapéz
Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...
Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...
Modic zmeny a ich vplyv na bolesti chrbtice
Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.
Akútna vs chronická blokáda chrbtice
V článku Máte funkčné alebo organické bolesti chrbtice a kĺbov? som sa venoval problematike funkčných štrukturálnych zmien pohybového systému hlavne z pohľadu času a jeho vplyvu na patofyziológiu problému. Podobnou témou, práve z hľadiska času, je aj problematika blokád chrbtice. Vlastne by sa dalo povedať, že je to iný aspekt tej istej...
Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...
Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.