Tŕpnutie nôh, rúk a prstov - protrúzia a extrúzia disku

11.08.2018

V článku Tŕpnutie prstov a končatín - predzvesť vážnejších problémov sme si detailne opísali dôvody vedúce k tŕpnutiu prstov, rúk a dotkli sme sa aj témy tŕpnutia nôh. Dnes si povieme niečo viac o tŕpnutí nôh, strate citlivosti v nohách a obmedzení ovládania svalov.

Na začiatok si zopakujme:

Periférne nervy, v tomto prípade somatické, vedú signály z kože a svalov hlavovými a spinálnymi formáciami do centrálneho nervového systému a späť. Za normálnych okolností je citlivosť adekvátna, neobmedzená a primeraná veku a genetike.

Zhoršovanie citlivosti spolu s bolesťami krčnej chrbtice môže znamenať, že v mieste, kde nerv prechádza do miechy, je zvýšená kompresia a tá spôsobí zúženie. Odborne sa tento stav nazýva neuroforaminálna stenóza (neuroforamen=otvor/štrbina pre nerv, stenóza=stenčenie), čiže zúženie priestoru pre nerv.

Retrieved from https://orthoinfo.aaos.org/figures/A00332F05.jpg

Niečo na nerv tlačí a to niečo je obvykle platnička alebo stavec. Ako keby ste na nerv pripevnili svorku.

Cievne zásobenie nervu zabezpečujú povrchové cievy, ktoré vedú krv aj dovnútra nervu a privádzajú výživu a kyslík. Ak je nerv pritlačený, často dochádza k obmedzeniu cievneho zásobenia a ochudobňovaniu nervového tkaniva najmä v častiach, ktoré sú najďalej od miechy, čiže v prstoch. Nedokysličované nervového tkanivo postupne odumiera a to je jeden z dôvodov straty citlivosti, či tŕpnutia - radikulopatie.

Nervy lumbárneho plexu, hlavne nervy tvoriace podstatnú časť ischiatického nervu L4-L5 a L5-S1, sú po mieche najsilnejšie nervové zväzky a spolu s nervami brachiálneho plexu krčnej chrbtice patria medzi najčastejšie postihnuté, pretože drieková chrbtica je z dôvodu prenosu najväčších ohybových momentov vystavená najväčšiemu preťaženiu.

Blokády driekovej chrbtice postihujú najmä rizikové skupiny, čiže ľudí bez pohybu, ktorí dlhodobo sedia na stoličkách alebo v aute, na druhej strane ľudí, ktorí dvíhajú ťažké bremená nesprávne, t.j. v predklone mimo neutrálnej polohy driekovej chrbtice a v posledných rokoch tvorí veľkú časť klientely aj mládež, ktorá si systematicky ničí driekovú chrbtice vo fitku v honbe za pochybným telesným ideálom.

Vďaka absencii komplexného medicínskeho riešenia (v súčasnosti sa akútne blokády riešia podávaním medikamentov na uvoľnenie! a rehabilitáciou nereponovanej chrbtice!!!) sa akútna blokáda časom mení na chronickú sústavu symptómov a čas rekonvalescencie sa predlžuje z týždňov na mesiace a pravidelne končí operáciou.

Tŕpnutie nôh a prstov na nohách, prípadne tŕpnutie svalových skupín - gluteálov, stehenných svalov, lýtiek sprevádzané občasnými elektrizujúcimi alebo vyžarujúcimi bolesťami, prípadne až strata ovládania svalov, poukazuje na dôvodné podozrenie, že v driekovej chrbtici sa dlhodobo deje poškodzovanie spinálnych nervov.

Nervové tkanivo hlavne v distálnych oblastiach je podkrvované, dusí sa, nervové bunky odumierajú, čo sa prejavuje vyššie opísanými symptómami.

Z praxe si spomínam na 2 alarmujúce prípady. Prvý prípad bol mladý muž, ktorého pri turistike začali bolieť kríže, bolesť po pár dňoch zmizla, ale cca za mesiac si uvedomil, že si neovláda gluteálne svaly na pravej strane (ak sa vám nechce gúgliť, ide o svaly zadku). Jednoducho nebol schopný ich nijakým spôsobom aktivovať, pričom svaly na ľavej strane reagovali úplne normálne. Po odblokovaní driekovej chrbtice sa stav začal okamžite, doslova pred očami zlepšovať na cca 50% a po 2 týždňoch od terapie bol na 80%. Podľa slov jeho rodičov, ktorí ma navštívili asi po 2 mesiacoch, bol ich syn v tom čase už úplne v poriadku.

Druhý prípad bol šokujúci aj pre mňa. Mladá žena, u ktorej začali bolesti krížov sa po 2 mesiacoch medikamentóznej "liečby" dostala do stavu, že si takmer úplne prestala ovládať nohy, prišla ku mne podopieraná priateľom, nebola schopná samostatnej chôdze. Už po prvej terapii sa stav začal zlepšovať a po cca 2 mesiacoch je schopná chodiť sama, bez pomoci, cvičí a bicyklovaním obnovuje stratenú svalovú silu.

Keby som na vlastné oči nevidel, neuverím.

Ešte by som vás rád upozornil na jeden zaujímavý obrázok.

Znázorňuje takzvaný dermatóm, čiže ako navzájom súvisí poškodenie spinálnych nervov (napríklad z dôvodu protrúzie, extrúzie či hernie platničky) a pocity na adekvátnych miestach pokožky.

Grant, John Charles Boileau - An atlas of anatomy, / by regions 1962

Takže napríklad ak dochádza k útlaku spinálneho nervu L5-S1 môže sa to prejaviť ako tŕpnutie od zadku, cez vonkajšiu a bočnú stranu stehna až po prsty na nohách. Ak je afektovaný nerv L4-L5, pocity sa posunú mediálne a cítiť to skôr na prednej strane stehna až do palca na nohe.

Takto jednoducho a s vysokou presnosťou sa dá diagnostikovať príslušný segment chrbtice, kde je problém a kedysi, keď ešte nebolo chyrovať o magnetickej rezonancii a odborník musel používať najmä vlastný rozum a skúsenosti, slúžila táto diagnostika ako základný stavebný prvok neskoršej rehabilitácie.

Dnes sa čaká pár mesiacov na MRI, aby ste sa dozvedeli v drvivej väčšine prípadov to, čo sa dá podľa obrázku usúdiť za pár sekúnd. Lenže za pár mesiacov je z nenáročného klienta už väčšinou operačný pacient.

Nejdem tu nadávať na náš zdravotný systém, jednoducho je to tak. Absentujú odborníci na komplexnú konzervatívnu medicínu pohybového aparátu, ďalší fakt je, že zo súčasnej medicíny úplne vypadla manipulačná liečba a to ani nehovorím o tom, že systém zdravotneho poistenia odmeňuje na základe vykázaných bodov, nie na základe výsledkov, čo nevytvára prirodzený tlak na zlepšovanie schopností a postupov terapeutov platených zo zdravotného poistenia. (A ak si myslíte, že zdravotná starostlivosť je zdarma, tak by som rád podotkol, že mesačne PLATÍTE odvody do ZP, zamestnávateľ za vás PLATÍ tiež a napríklad lekári sú zo zdravotného poistenia PLATENÍ takisto).

Môj záver: tŕpnutie nôh, rúk, prstov, či strata citlivosti alebo ovládania akejkoľvek časti tela poukazuje hlavne na chronické dlhodobé problémy, ktorých liečba je síce možná, ale vyžaduje disciplínu a trpezlivosť. Ak sa chcete vyhnúť problémom je nevyhnutné riešiť chrbticu čo najskôr, adekvátne a komplexne.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu